Akční plán EU! Abyste věděli, kterým informacím věřit. Bude se prý školit

02.04.2019 12:21

Pod heslem mediální gramotnost se skrývá snaha říkat občanům zemí Evropské unie, co si mají myslet. Toto odvážné tvrzení pochází z think-tanku Gatestone Institute od Judith Bergmanové. Ta si všímá vyjádření Evropské komise o fake news a dezinformacích, spolu s neustálým ujišťováním, jak jsou nutné mediální gramotnost a kritické myšlení. A dokládá to na příkladu Francie.

Akční plán EU! Abyste věděli, kterým informacím věřit. Bude se prý školit
Foto: pixabay.com
Popisek: GDPR, ilustrační foto

Tvrzení pochází z logické konstrukce vyjádření Evropské komise. Všímá si těchto prohlášení Evropské komise u příležitosti prvního Evropského týdne mediální gramotnosti:

„Díky rychlému rozvoji digitálních technologií a jejich rostoucímu využití v podnikání, vzdělávání a kultuře je důležité zajistit, aby každý mohl porozumět digitálním médiím a zapojit se do nich.“
„Mediální gramotnost je nezbytná pro hospodářský růst a vytváření pracovních míst. Digitální technologie jsou klíčovou hnací silou konkurenceschopnosti a inovací v sektorech médií, informací a komunikačních technologií.“

Až potud se jedná o celkem přijatelná tvrzení, i když psaná v jazyce politických prohlášení. U dalších slov je však prý už potřeba zpozornět:

Anketa

Kdo dělá nejlépe zahraniční politiku?

hlasovalo: 12527 lidí

„Vysoká úroveň mediální gramotnosti je klíčovým faktorem, který občanům umožňuje v digitálním věku činit informovaná rozhodnutí. Mediální gramotnost je předpokladem živé a moderní demokracie.“

A hlavně: „Mediální gramotnost je také nástrojem, který posiluje postavení občanů, zvyšuje jejich povědomí a pomáhá čelit účinkům dezinformačních kampaní a falešných zpráv (fake news) šířících se prostřednictvím digitálních médií.“

Autorka říká, že člověk nemusí celý záměr studovat příliš do hloubky, aby si uvědomil, že přinejmenším některé aspekty politiky Evropské komise v oblasti mediální gramotnosti jsou spíše než o zvyšování povědomí občanů o tom, jak je nekompromisně vést k tomu, co si mají myslet. Klíčová jsou pro to prohlášení o tom, jak důležité je pro mediální gramotnost „kritické myšlení“. Článek dále zmiňuje vyjádření Evropské komise o tom, jak je pro Evropu velkou výzvou to, že občané jsou vystavení velké škále dezinformací, včetně zavádějících nebo přímo nepravdivých informací a její „akční plán na posílení boje proti dezinformacím“, do kterého se zapojili internetoví giganti jako Facebook, Google, Microsoft a Twitter.

„Evropané nyní zjevně potřebují další nepostradatelné pokyny Evropské komise, aby se naučili, jak správně chápat, číst a interpretovat zprávy, ať už se jedná o zprávy z tradičních zdrojů nebo z internetu. Důvody, jak a proč se stalo úkolem byrokracie EU, učit Evropany, co mají číst a co si mají myslet, jsou poněkud obskurní,“ tvrdí autorka a dodává, že někteří evropští politici, jako Emmanuel Macron by šli ještě dál. Ten navrhoval „Evropskou agenturu na ochranu demokracie“ a pronesl toto: „Měli bychom mít evropská pravidla, která by vypudila z internetu veškeré podněcování k nenávisti a násilí, protože naše úcta k jednotlivci je základem naší civilizace důstojnosti.“ Autorka si všímá, že stále není dořešené, kdo bude určovat, co nenávistné je a co není.

A také se jí zdá podezřelé, kdo je stíhán a hlavně za co. Připomíná případ Marine Le Penové, lídryně francouzské Národního sdružení (dříve fronty), která sdílela obrázky a videa z masakrů uskutečněných Islámským státem. „Byla obviněna z rozšiřování násilných zpráv, které podněcují terorismus, pornografii, nebo vážně poškozují lidskou důstojnost, protože na Twitteru zveřejnila fotografie ukrutností spáchaných v roce 2015 Islámským státem v Sýrii a Iráku, které mohli spatřit i nezletilí,“ píše autorka. A dodává, že Le Penové bylo soudem nakázáno podrobit se psychiatrickým testům, aby se zjistilo, zda je „schopná porozumět poznámkám a odpovídat na otázky.“ Ta to samozřejmě s pobouřením odmítla. Za podobné „přečiny“ byl popotahován i další člen Národního shromáždění, poslanec Gilbert Collard. A Judith Bergmanová se táže, zda toto uvažování chce Macron rozšířit i do zbytku Evropy.

Celý článek ZDE

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…