Až 139 tanků Leopard může dostat Ukrajina. Čeká se na Berlín

24.01.2023 11:43

Zatímco na Ukrajině pokračují těžké boje zejména v okolí částečně obléhaného Bachmutu, budí v tamních médiích pozornost zejména snaha ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského očistit zemi od korupce, která znamená nemalé změny i ve vrcholných pozicích státní správy. Krátce po oznámení Zelenského začínají padat první rezignace. Čeká se také na zprávy z Německa, které je stále dosti váhavé ohledně pomoci pro Kyjev. Skupina Rheinmetall oznámila, že pokud dá Berlín zelenou, mohla by Ukrajině případně dodat až 139 tanků Leopard 1 a 2.

Až 139 tanků Leopard může dostat Ukrajina. Čeká se na Berlín
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý tank Leopard 2

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41351 lidí
Do současných tvrdých bojů, které se odehrávají především v oblasti Donbasu a Bachmutu, podle americké CNN Rusko v posledních měsících vyslalo desítky tisíc nových vojáků pro posílení frontové linie na Ukrajině.

Podle amerického vysokého vojenského představitele se však tyto nové síly Moskvě příliš neosvědčily, jelikož noví vojáci na frontové linie dorazili „špatně vybaveni a vycvičeni“ a byli na frontu vysláni příliš brzy. Podle předsedy sboru náčelníků štábů generála Marka Milleyho již Rusko utrpělo ztráty „výrazně přes“ stovku tisíc padlých a zraněných v boji.

Ani vysoké ztráty však nic nemění na současné nelehké situaci ukrajinských sil v okolí částečně obklíčeného Bachmutu, kterého se ruské jednotky snaží zmocnit již několik měsíců. Tvrdé boje podle ruského vojenského bloggera Rybara mezi oběma stranami měly probíhat na jihozápadě města, kde se ruské síly snaží ztížit situaci obránců města a zcela jej odříznout od zbytku ukrajinských sil.

V úterý ráno se rovněž opět ocitl pod palbou již osvobozený Kupjansk v Charkovské oblasti, kde ruské síly zaútočily na obytné budovy. Civilní cíle a infrastrukturu měla Moskva ostřelovat v pondělí také dle Ukrinformu ve Vovčansku.

Britský server The Guardian a německý server rnd.de pak informují, že by německá obranná skupina Rheinmetall mohla Ukrajině dodat až 139 tanků Leopard typu 1 a 2.

Že je takováto pomoc napadené zemi možná, potvrdil mluvčí společnosti v době, kdy Německo svou podporu Ukrajině akcentuje jen velmi opatrně a v posledních dnech váhalo i s vydáním souhlasu k exportu tanků Leopard 2, což se setkávalo s ostrými stanovisky vůči Berlínu od mnoha spojenců NATO, především pak Varšavy.

Nedělní vyjádření německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové, že její země „nebude stát v cestě“ Polsku, které na Ukrajinu vyšle tanky Leopard, vyvolalo podle Gurdianu v Berlíně určitý zmatek. Prozatím prý zůstává nejasné, zda její výroky svědčí o změně vládního postoje, nebo jde pouze o pokus strany Zelených napravit zpackanou komunikační strategii kancléře Olafa Scholze.

Polsko zopakovalo, že je připraveno vyslat na Ukrajinu tanky i bez souhlasu Německa. Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že jeho vláda bude žádat Berlín o souhlas s vysláním tanků Leopard na Ukrajinu, ale tento souhlas označil za „druhořadý“. Mluvčí německé vlády uvedl, že Berlín zatím neobdržel od Polska ani od žádné jiné země žádost o povolení takového transferu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je pak podle Reuters přesvědčen, že aliance brzy najde řešení ohledně dodávek bojových tanků na Ukrajinu. „V tomto klíčovém okamžiku války musíme Ukrajině poskytnout těžší a modernější systémy a musíme to udělat rychleji,“ řekl Stoltenberg novinářům, když stál po boku německého ministra obrany Borise Pistoria se kterým předtím o věci jednal.

Na Ukrajině však mezitím budí pozornost zejména snaha Zelenského očistit svou zemi od korupce. Al-Džazíra poukazuje, že ukrajinský prezident prohlásil, že téměř rok po ruské invazi do země provede změny ve vládě a bezpečnostních složkách v rámci obnoveného boje proti korupci a hovořil o tom, že „je na spadnutí“ reorganizace ve veřejné správě.

Rezignaci krátce po zahájení Zelenského boje proti korupci oznámil i zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Důvod sice neuvedl, BBC tvrdí, že podle ukrajinských médií by vše mohlo souviset s plánovanými změnami ve státní správě.

Nedlouho po Tymošenkovi oznámil rezignaci náměstek ministra obrany Vjačeslav Šapovalov zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením, jehož stál místo skandál s předraženými potravinami pro armádu.

Zelenskyj v neděli slíbil, že se „nevrátí to, co bývalo v minulosti, to, jak žili různí lidé blízcí státním institucím“ a oznámil, že mu došla trpělivost s tím, že mnozí neskončili s „pochybnými obchody“ ani během napadení země.

„Pokud to nepůjde civilizovaným způsobem, bude se postupovat podle válečných zákonů. To se týká jak nedávných nákupů generátorů, tak čerstvých skandálů v resortu obrany,“ dal jasně najevo, že korupci nebude tolerovat.

Ukrajinský prezident dnes rovněž avizoval, že po aféře náměstka generálního prokurátora Oleksije Symonenka, jenž rezignoval poté, co ukrajinská média zjistila, že přelom roku trávil s rodinou ve španělské Marbelle, učiní přítrž tomu, aby si státní zaměstnanci v době války cestovali na dovolené do zahraničí.

Ukrajinští úředníci tak již nově dle Zelenského nebudou moci cestovat do zahraničí na dovolenou nebo za jiným než vládním účelem. Omezení se má týkat vykonavatelů práva, náměstků, státních zástupců a všech, kteří mají pracovat pro stát a ve státní správě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

14:14 139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

Až milion ovocných stromů, většina jabloní. Tolik prý padne za oběť dle Agrární komory ČR kvůli poli…