Babiš není trestně stíhaný premiér. Co bude s Milionem chvilek? Je to venku. Teď půjde i o ČT

26.09.2019 22:20

Místopředseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll vysvětlil, co bude spolek dělat teď, když z Andreje Babiše (ANO) už není trestně stíhaný premiér. Spolek se prý bude dál dívat na to, co Babiš dělá. Stejně tak pečlivě sleduje i aktivitu prezidenta. A jednou možná bude pořádat debaty na školách.

Babiš není trestně stíhaný premiér. Co bude s Milionem chvilek? Je to venku. Teď půjde i o ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Benjamin Roll
reklama

Od začátku jsme věděli a chtěli a snažili se komunikovat, že to není jenom o Andreji Babišovi a Andrej Babiš není jenom o trestním stíhání. My bychom tak jako tak chtěli celou tu věc posunout na nějaký pozitivní odkaz, co vlastně chceme té společnosti říct. Už vlastně Letná byla o Babišovi jen zčásti. Tematizovaly se tam i jiné věci. Zároveň jsme chtěli ukázat, v čem může občanská společnost sehrát svou roli i v téhle době. To bychom chtěli dál vysvětlovat, komunikovat a k tomuhle vybízet lidi k převzetí vlastní odpovědnosti, k aktivitě ve svých lokáních místech a tak dále. Tohle to je něco, co bychom chtěli dál rozvíjet, vlastně ten obsah toho angažovaného života,“ vysvětlil Roll v rozhovoru pro Info.cz.

Místopředseda spolku věří, že většina lidi, kteří přišli na Letnou, ocení tenhle rozšířený obsah. Na Letné prý totiž panovala pozitivní atmosféra, na které se dá pozitivně stavět. Dá se lidem ukázat, že být občansky aktivní je správné.

A pokud jde o samotného Babiše, členové spolu Milion chvilek prý žádají, aby státní zástupci důkladně a srozumitelně vysvětlili veřejnosti, proč v kauze Čapí hnízdo rozhodli tak, jak rozhodli. Důležité to prý může být i pro Babišovy voliče.

„Myslím, že by celé té situaci pomohlo, kdyby Andrej Babiš reagoval jinak už během toho vyšetřování. Jakmile ho nějaký novinář konfrontoval s tímhle tím, tak se začal vztekat, začal obviňovat všechny okolo a říkat ‚já jsem opravdu nic neudělal a jděte do háje, je to zaplacený‘. Tohle v lidech vzbudilo pocit ‚vo co jako jde, proč to nemůže normálně říct‘. A my jsme po celou dobu říkali, že premiér, který je trestně stíhaný, má odstoupit. Premiéři tady odstupovali kvůli mnohem menším podezřením. My jsme nikdy neřekli, že je vinen. Ale ta jeho pozice byla neslučitelná s výkonem funkce premiéra. A na to jsme upozorňovali celou dobu,“ zdůraznil Roll.

Anketa

Měl by se Andrej Babiš bát demonstrací „Milionu chvilek“ v období kolem 17. listopadu?

6%
94%
hlasovalo: 19157 lidí
Pár slov řekl i k případné abolici, kterou je prý prezident Miloš Zeman připraven udělit předsedovi vlády. Roll má za to, že směrem k veřejnosti jde o klasickou provokaci Miloše Zemana. „Vzhledem k Andreji Babišovi (jde) o zásadní signál, který ukazuje, že ho má v moci. Miloš Zeman tlačí na Babiše a tohle je další z případů, kterým si ho zavazuje, aby mu ukazoval ‚hele, je to vo mně a ty prostě budeš skákat tak, jak já pískám‘,“ vyjádřil své přesvědčení host.

A proč by to Zeman dělal? Aby získal větší moc v české politice. Vedle slabšího premiéra má prezident větší manévrovací prostor. Prý to bylo vidět i na příkladu Kosova, u kterého Zeman ohlásil, že bude usilovat o to, aby Česko přestalo Kosovo uznávat jako samostatný stát. Babiš nejprve Zemanovo prohlášení odmítl, ale o pár dní později řekl, že o Kosovu se bude diskutovat. „To je o tom, že si ho zavolá a řekne, ‚nevyskakuj si‘. A on si nevyskakuje,“ dal příklad host.  

Ve druhé polovině rozhovoru Roll prohlásil, že česká společnost rozdělená je, ale toto rozdělení neleží na linii Praha vs. zbytek republiky. Kdyby to tak bylo, tak by se demonstrace Milionu chvilek nekonaly v mnoha městech po celé České republice.

Spolek Milion chvilek chce pečlivě sledovat i schvalování výročních zpráv ČT ve Sněmovně. Vzhledem k tomu, jaké strany mají dnes v dolní komoře Parlamentu největší vliv, členové spolku Milion chvilek by považovali za problém, kdyby právě tyto strany zasahovaly do chodu ČT. „Má smysl na to upozornit,“ zdůraznil Roll. Občanská společnost by podle něj měla sledovat, koho poslanci kam dosazují. „Má smysl připomínat lidem, že se mohou ozývat, že mohou kontaktovat politiky. My se chceme trochu profesionalizovat v tom naše fungování, ale zůstaneme na té občanské úrovni,“ zdůraznil Roll s dovětkem, že „Milion chvilek může v budoucnu pořádat např. i debaty na školách, ale to je zatím jen hudba budoucnosti“, protože na to spolek nemá kapacity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…