Šik ve svém komentáři, načatém otázkou, zdali „fungují sankce“, odkázal na článek agentury Bloomberg, vypočítávající, že Evropu zasáhl nárůst nákladů na energie v důsledku ruské války na Ukrajině ve výši zhruba 1 bilionu dolarů a konstatující, že nejhorší krize za poslední desetiletí v Evropě teprve začíná.
„Spočítala to nejen agentura Bloomberg, podobný odhad má bruselský think tank Bruegel i IWF. Část nákladů ve výši ca 700 miliard se vlády snažily skrze různé dotace a programy zmírnit. Jenže jak uvádí Bruegel, úrokové sazby rostou, ekonomiky se již pravděpodobně ocitly v recesi, a proto podpora na dluh budoucích generací, která zmírnila dopady pro miliony domácností a podniků, bude stále komplikovanější,“ shrnul Šik informace z uvedeného textu, zabývajícím se důsledky plynoucími z ruského napadení Ukrajiny.
„Po letošní zimě bude muset region doplnit své zásoby plynu, přičemž dodávky z Ruska budou malé nebo žádné, což zvýší konkurenci pro cisterny s palivem. I po zprovoznění dalších zařízení na dovoz zkapalněného zemního plynu se očekává, že trh zůstane napjatý až do roku 2026, kdy budou k dispozici další těžební kapacity ze Spojených států do Kataru. To znamená, že nedojde k úlevě od přemrštěných cen,“ varuje Bloomberg s tím, že zmiňovaný bruselský think tank Bruegel odhaduje trvání současné situace v řádu let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
energie , EU , plyn , ropa , Rusko , sankce , Šik , Ukrajina , Bloomberg , The Washington Post , válka na Ukrajině , energetická krize , Bruegel
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 5 | 0
Další články z rubriky

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska