Čeká nás velká inflace, spirála už se rozjela. Ekonom Pikora to komentuje příběhem o praseti v žitě

01.03.2018 22:05

Ekonom Vladimír Pikora se ve svém komentáři pro server Reflex.cz zamyslel nad tím, že je patrná rekordně nízká nezaměstnanost, při níž lidé chtějí více peněz. Mnohý zaměstnavatel je pak dá, neboť je de facto tlačen do kouta. „Každý sice ví, že to nemůže jít donekonečna a že růst mezd může skončit propouštěním, ale zároveň většina si říká, že jemu se to určitě vyhne. Propustí určitě spíš souseda,“ dodal Pikora.

Čeká nás velká inflace, spirála už se rozjela. Ekonom Pikora to komentuje příběhem o praseti v žitě
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Pikora ve svém textu hovoří o tom, že v realitě je nezaměstnanost ještě nižší, než úřady hlásí. „My odhadujeme tak poloviční proti oficiálním číslům,“ míní následně Pikora. 

„Rekordně nízká nezaměstnanost je pro ekonomiku problémem. Když nejsou lidé, není možné víc vyrábět, poskytovat víc služeb, nové projekty váznou. Není dokonce možné ani prodávat to, co se vyrobí, protože obchodní řetězce hlásí ohromný nedostatek prodavačů. Výsledkem jsou fronty u pokladen a nespokojení zákazníci, kteří utíkají k internetovým prodejcům. Takže internetové obchody hlásí nedostatek kohokoliv od programátorů po skladníky,“ popisuje Pikora a všímá si i navýšení mezd, například v prodejnách Albert i Lidl, kde došlo ke skokům o 32,5 procenta, respektive o 20 procent. 

Původní text ZDE.

„V ekonomice přitom platí, že lidé jsou tím lépe placení, čím složitější je tyto lidi získat a nahradit. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale prodavačku jistě může dělat víc lidí než učitele. V ekonomice tak najednou nefunguje logická hierarchie mezd, protože ji (nejen) Lidl nabořil. Mzdy se tímto narušením hierarchie daly do pohybu a rychle porostou plošně,“ poznamenal. 

Průměrná mzda podle jeho slov poroste ještě rychleji než dosud. „Když s růstem mezd neroste produktivita, začnou s nimi růst i spotřebitelské ceny. Prostě přichází inflace. A to už se nikomu nelíbí. Inflace část růstu mezd požere, takže si zaměstnanci vlastně reálně moc nepolepší. A požere i úspory, což před důchodem není dobrá zpráva pro nikoho. Jestliže řetězec zvýší mzdy o desítky procent, měl by taky zvýšit produktivitu o desítky procent. To je nereálné. Inflace přijít prostě musí. Spirála se už rozjela,“ míní Pikora. 

Jak dodává, nejjednodušším řešením je propustit lidi a nahradit je technologií. „Proto jako houby po dešti přibývají v obchodech samoobslužné pokladny. Růstem mezd se pokladní odsoudily k zániku této profese. Ekonomika za současné situace už nemůže prosperovat. Nedostatek lidí vede k tomu, že práci mají i ti, kteří ji vlastně ani moc nechtějí a neváží si jí. Zaměstnavatelé to vědí, ale ‚vhodnější‘ lidé nejsou. A zaměstnanci toho leckde vesele zneužívají,“ podotkl závěrem Pikora se slovy, že lidé si neváží práce, protože je jí zatím moc. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …