Chorvatsko a covid: Problém s cestou. Nová nařízení už příští týden

23.07.2020 10:21

Turisté cestující z Chorvatska zpátky do Čech se mohou setkat s náhodnou kontrolou rakouské policie na hranicích se Slovinskem. Rakousko se totiž obává nárůstu nakažených na západním Balkánu. Informoval o tom server Euronews. V Chorvatsku se také zpřísňují pravidla. Zatím jen pro koncerty, chystají se však i další omezení.

Chorvatsko a covid: Problém s cestou. Nová nařízení už příští týden
Foto: Repro TYoutube
Popisek: Tunel Karavanky v Chorvatsku

Jak jsme již informovali, cesta do Chorvatska by pro české občany neměla být komplikovaná, pro ulehčení je lepší vyplnit ještě před cestou elektronický formulář, aby kontrola na hranicích netrvala tak dlouho.

Anketa

Prospěl Dominik Feri české politice?

3%
97%
hlasovalo: 15063 lidí
K potenciálním komplikacím by ovšem mohlo dojít na rakouských hranicích při cestě zpátky. Jak informoval server Euronews, Rakousko, které je tranzitní zemí na cestě do a z Chorvatska, zavedlo hraniční kontroly na hranicích se Slovinskem. A to kvůli nárůstu případů koronaviru na západním Balkánu. Cestující ze Slovinska by tedy měli počítat s náhodnými kontrolami, např. u dálničního tunelu Karavanky. Vojáci a policisté kontrolují jak lidi, tak náklad. Dle Euronews se však zaměřují hlavně na vozy s poznávacími značkami ze zemí, kde roste počet případů, jako je Srbsko či Bosna a Hercegovina. Pokud jde o autobusy, příslušníci rakouských sil údajně kontrolují všechny pasažéry, což znamená, že cestující musí vystoupit, nechat se zkontrolovat a zase nastoupit, než mohou pokračovat v cestě. Server také uvádí, že ne všechny testy, které se v zemích Balkánu prodávají, jsou v Rakousku brány jako validní. A varuje, že by se kontroly na hranicích mohly rozšířit i na ty italsko-rakouské.  

Dle serveru Index.hr se také zpřísňují pravidla pro pořádání koncertů v samotném Chorvatsku. Kdo byl v posledních 14 dnech v zahraničí a nemá negativní test na COVID-19 z posledních 48 hodin, ten se jich nesmí zúčastnit. Pódium musí být od publika vzdáleno nejméně 4 metry a doporučuje se nejméně dvoumetrová vzdálenost od zpěváků a hráčů na dechové nástroje. Omezena je také kapacita, u venkovních koncertů je to 1000 účastníků, u vnitřních prostor 500. Místa by měla být jenom k sezení, ale pokud budou i místa k stání, nemělo by jich být více než 100 a opět by měla být zajištěna bezpečná vzdálenost.

Jak uvádí Dnevnik.hr je v současné době v Chorvatsku 4530 nakažených, celkem 125 lidí zemřelo s nemocí, 3278 se vyléčilo a 1127 případů je stále aktivních. Nejvíce případů je v hlavním městě Záhřebu, hned po něm ovšem následuje Splitsko-dalmatská župa, která je oblíbenou destinací pro turisty.

Nově se i jeden turista nakazil, většina nových přírůstků dle Index.hr pochází ze svatby, na které se nakazilo asi 50 lidí, nicméně tato svatba se odehrála ve Vukovarsko-sremské župě u hranic se Srbskem. Ministr vnitra Davor Božinović slíbil, že již tento víkend budou zpřísněna pravidla pro velká shromáždění, jako jsou právě svatby a podobné slavnostní příležitosti. „Ukázalo se, že přes noc nemůžete změnit tradici, a faktem je, že všechna ta shromáždění, na nichž se lidé objímají, což je normální, jsou náchylná k šíření koronaviru,“ řekl. Doplnil, že je na epidemiologovi, jak moc bude tento počet omezen, ale určitě to bude méně než sto, a opatření budou přijata s předpokladem, že se začnou tento víkend dodržovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

5:00 „Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

TÝDEN V MÉDIÍCH Cenzura je cesta ke svobodě, chrání tě před neschválenými informacemi. Uvědom si, že…