Co když budoucnost není v elektřině? Ekonom Pikora má jinou vizi

18.02.2020 21:21 | Zprávy

Ekonom Vladimír Pikora v pořadu Štrunc! hovořil o aktuálním stavu ekonomiky, zelené regulaci a tlaku na elektroauta. „Možná se ukáže, že budoucnost není elektřina, ale vodík. Budeme donuceni myslet ekologicky, elektromobilitě nevěřím,“ říká ekonom, podle kterého musíme opustit uhlí. Energie je podle něj dražší právě kvůli tomu, že zde máme dotace na obnovitelné zdroje.

Co když budoucnost není v elektřině? Ekonom Pikora má jinou vizi
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Na úvod Pikora prozradil, že nedělá vůbec nic pro to, aby byl uhlíkově neutrální a neprodukoval emise. „Tohle absolutně neřeším, tahle věc se u nás dost přehání. Ve chvíli, kdy to neřeší největší emitenti, jako jsou Čína nebo Indie, s touto planetou nezmění nic to, když to budu řešit já,“ uvedl.

Evropská komise vyzývá k tomu, aby Evropa byla do roku 2050 klimaticky neutrální, podle Pikory přijde brzy taková regulace, co vše bude a nebude možné, že i kdyby měl člověk zájem se chovat neekologicky, bude to velmi komplikované. „Neekologické aktivity budou buď extrémně zdaněné, nebo úplně zakázané,“ myslí si ekonom.

Zmínil, že například Irsko už v roce 2030 plánuje zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. Očekává, že něco podobného postupně nastane i ve zbytku Evropy. „Přicházet budou i zelené finance, které ovlivní neuvěřitelným způsobem to, jak se mohou podniky zadlužovat do budoucna, a jak budou moct dělat investice pro podniky, které jsou proti přírodě a nezelené, bude neufinancovatelné,“ říká Pikora.

Stejně tak zmiňuje, jak se to projeví i v soukromém životě obyčejných lidí. „Umím si představit situaci, že bude chtít občan nemovitost, vzít si na ni hypotéku, ale nemovitost nebude mít adekvátní topení, bude to tedy neekologické a hypotéku na ni nedostane,“ říká Pikora, podle kterého přijde řada podobných okolností, které nás donutí ekologický přístup řešit, ať chceme, nebo ne.

Dnes je pro nás nedohlédnutelné, kde všude se to projeví. Zcela jistě v energetickém průmyslu, v dopravě či v zemědělství. „Ale i v těch financích, což si mnoho lidí neumí představit. Vlastně se to tím pádem projeví úplně všude,“ shrnul ekonom.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…