Dluhový plán EU: Babiš kývne, nechce dělat potíže. Ale Orbán... Nový vývoj

15.07.2020 8:12

Tento týden se má v Bruselu jednat o plánu na hospodářské oživení EU po koronakrizi, od něhož si mnozí slibují také definitivní prosazení plánů na „zelenou ekonomiku“ a další posílení vlivu EU na členské státy. Před jednáním Evropské rady, která musí plán schválit jednohlasně, mnozí pozorně sledují zejména vývoj situace v zemích rebelské Visegrádské skupiny.

Dluhový plán EU: Babiš kývne, nechce dělat potíže. Ale Orbán... Nový vývoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Maďarský parlament dal premiéru Viktoru Orbánovi mandát, aby odmítl plán na ekonomické oživení EU po koronavirové pandemii. Plán, který chce ambiciózně posunout Evropskou unii směrem k „zelené ekonomice“, přitom kritizuje i sám premiér.

Anketa

Jakeš zemřel. Měli by být funcionáři KSČ Štrougal a Vajnar souzeni za úmrtí na státní hranici?

12%
88%
hlasovalo: 9028 lidí

Plán zavádějící zcela nové přerozdělení evropských peněz a jejich navázání na „dodržování evropských hodnot“, má být v Bruselu projednáván tento týden.

Maďarský parlament drtivou většinou 128:16 schválil rezoluci, která premiérovi jasně stanovuje podmínky, kterých se má při bruselském jednání držet. Mimo jiné má bojovat za to, aby z finanční podpory EU byly vyňaty „organizace vykonávající politickou činnost pod maskou občanské společnosti“ a rovněž zastavení disciplinárních řízení, které instituce EU vedou proti Maďarsku a Polsku.

VÍCE V ANGLIČTINĚ ZDE

Maďarští poslanci uznávají, že ekonomická rizika jsou dnes tak velká, že státy EU musí přijmout společnou dluhovou politiku a ručit za sebe navzájem. Je však podle nich nezbytné zajistit, aby prostředky ze společné kasy byly rozdělovány skutečně spravedlivě a jejich distribuce nebyla ovlivňována politickými záměry a boji.

V rezoluci rovněž stojí, že je nepřijatelné spojovat podporu s ideologickými podmínkami, maskovanými jako „ochrana právního státu“.

„Národní shromáždění konstatuje, že s členskými státy je třeba zacházet rovnoprávně a navázání podpory z fondů na politické podmínky je nepřijatelné,“ shrnula na twitteru ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

 

 

Europoslanec za Zelené Daniel Freund nazval maďarský postoj jako „vydírání“. „Orbán si vzal oběti koronakrize jako rukojmí, aby zabil nejen nové nástroje na podporu právního státu, ale vše, co se mu nelíbí,“ rozčiloval se.

Česká poslanecká sněmovna v pátek schválila premiéru Babišovi rezoluci, aby plán předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové podpořil. Sám předseda vlády ve sněmovní debatě uvedl, že nechce v Bruselu dělat žádného „troublemakera“. Současně ale chce usilovat o spravedlivější přerozdělení unijních prostředků.

Premiér ovšem poslance ujistil, že i on bude usilovat o férovější přerozdělení peněz z fondů EU, konkrétně z nového mnohamiliardového programu zvaného Recovery Fund. „Návrh komise zakládá na počtu obyvatel, inverzním HDP na hlavu a průměru nezaměstnanosti za posledních pět let v porovnání s průměrem EU. To zásadně znevýhodňuje země jako Česká republika. Budu prosazovat, aby rozdělení prostředků odráželo hospodářský dopad krize, například propad HDP,“ sdělil Babiš ve sněmovně.

Na jednání o sněmovní rezoluci, které iniciovali lidovci, se poslanec Václav Klaus marně snažil prosadit usnesení, že sněmovna nedovoluje Babišovi souhlasit s žádnými novými společnými evropskými daněmi. Podpořili jej jen SPD, ODS a komunisté.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …