Dotace škodí umění, pravil Jan Hrušínský a hned si o dvě zažádal. A obě dostal

26.08.2019 15:42 | Zprávy

Ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský dotace označil za škůdce kvalitního umění, který brání přirozenému zániku divadel. Výsledkem pak je předotovanost a nevyváženost tržního prostředí. To konstatoval ve dva roky starém rozhovoru pro rádio ZET. Nebyl to ovšem jediný ostřejší pohled tímto směrem. K dotacím se negativně postavil už v roce 2008 během rozhovoru pro iDnes, který doposud naleznete pod titulkem „Jezerka dokazuje, že kulturu lze dělat bez dotací“.

Dotace škodí umění, pravil Jan Hrušínský a hned si o dvě zažádal. A obě dostal
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herec a principál Divadla na Jezerce Jan Hrušínský

O to paradoxnější bylo zjištění ParlamentníchListů.cz, že si právě jeho Divadlo Na Jezerce v letech 2018 a 2019 zažádalo o dotaci městskou část Prahu 4. Na jejím území se dnes už známé divadlo nachází. V obou případech se jednalo o sumu 300 tisíc korun a v obou případech šlo o totožný projekt: Umělecká činnost Divadla Na Jezerce v roce 2018 a Umělecká činnost Divadla Na Jezerce v roce 2019.

Obě dotace lze najít v Odboru kultury, sportu a dotační politiky (OKS).

O vztahu k dotacím přitom ParlamentníListy.cz v souvislosti s kritikem soudobé politické garnitury Hrušínským psaly opakovaně.

Byla to naše redakce, která připomenula slova bývalého starosty Prahy 4 Petra Štěpánka z roku 2011, kdy se vůči Hrušínského podnikání veřejně ohradil. Jedná se o toho samého starostu, který se o pár let později na zahradě Hrušínského divadla fotil se senátním kandidátem Drahošem.

Celou diskusi v dubnu 2011 začal tehdejší zastupitel TOP 09 Martin Plíšek, který upozornil na tradiční debaty kolem divadelních grantů.

„V minulých letech se vždycky na zastupitelstvu řešily granty do dvou divadel, Na Fidlovačce a Na Jezerce. Pokaždé to vyvolávalo nějaké diskuse, politizovalo se to, protože Divadlo Fidlovačka vede senátor zvolený za ODS (v roce 1995 Tomáš Töpfer s Eliškou Balzerovou založili Nadaci Fidlovačka, která se zasloužila o obnovu zchátralého Hudebního divadla v Nuslích – Divadla Na Fidlovačce, v němž po otevření (1998) působil jako jeho ředitel, pozn. red.), Divadlo na Jezerce vede pan Hrušínský, který podpořil ODS v předvolení kampani.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež, korupce a pokrytectví, evropské hodnoty dneška. Ivan David vysvětloval, jak to myslel

16:36 Lež, korupce a pokrytectví, evropské hodnoty dneška. Ivan David vysvětloval, jak to myslel

Europoslanec Ivan David (SPD) se v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým mimo jiné rozmluv…