Drábek chystá změnu na sirotčí důchody. Budou vyplácené jinak

9. 5. 2011 9:52

Zhruba pět stovek dětí ročně u nás nemůže dosáhnout na sirotčí důchod. Nejčastějším důvodem je to, že jejich rodiče neplatili dostatečně dlouhou dobu sociální pojištění. Problému si všiml Český rozhlas, který zároveň uvádí, že situace by se mohla zlepšit.

Drábek chystá změnu na sirotčí důchody. Budou vyplácené jinak
Podle současných zákonů musí živitel platit do sociálního systému alespoň pět let z posledních deseti, aby dítě dosáhlo na sirotčí důchod. To by se nyní mohlo obrátit ve prospěch dětí. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) totiž chystá změnu.

„My to téma velmi usilovně řešíme, dokonce usnesením vlády máme termín do konce června, kdy máme předložit analýzu současného stavu s návrhem na řešení," uvedl k tomu pro Český rozhlas Drábek.

Sirotčí důchod totiž dnes nedostane zhruba každý desátý žadatel. To podle rozhlasu platí i na studentku Lenku. Když její otec zemřel, bylo jí deset let.

„Myslím si, že by to neměla být nastavené tak, že tady je nějaká podmínka, a pokud jí nesplníte, tak je to jenom váš problém, protože jste s tím těžko mohla něco udělat. Těžko jste mohla ve svém dětství kontrolovat vaše rodiče, jestli jsou platebně zodpovědní, to prostě nejde, a teď za to pykáte," řekla k problému studentka pro rádio.

Lenka se dále svěřila s tím, že má tři mladší sourozence. Otec podle ní sice pracoval, ale jestli za něj zaměstnavatel odvádí sociální pojištění, už neřešil. Potřebných pět let pojištění tak nesplnil. Po jeho smrti už jeho rodina dlužnou částku do penzijního systému doplatit nemohla.

V současnosti Lenka studuje vysokou školu a od státu dostává příspěvek v hmotné nouzi.

„Je škoda, že peníze pro člověka, který třeba prezenčně studuje, tak ho stát v této oblasti  nepodpoří. Tam ty peníze by měly být vyplacené z nějakých sociálních důvodů. Pokud ale v rámci přerozdělování stát ty peníze nemá, ale pak když přijdete na úřad a nemusíte nic dělat, tak jenom z toho konta, že jste nezaměstnaný, vám stejně nějaké peníze náleží. To mi přijde nefér," dodala mladá studentka.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

8:02 Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

Ve studiu České televize se sešli tři senátoři: Tomáš Czernin, Miroslav Adámek a Jiří Dienstbier. Z …