Dvě stě kilometrů dálnic? V tuto chvíli se Ondřej Neff nad vládním prohlášením začal smát

08.01.2022 16:10 | Zprávy

Již ve středu se chystá vláda premiéra Petra Fialy (ODS) požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru; kabinet proto připravil programové prohlášení, které ukazuje, kudy se chce v důležitých otázkách státu ubírat. Jak budou některé vládní sliby vypadat v praxi, to zjistíme podle spisovatele a novináře Ondřeje Neffa již velmi brzy. Očekává, že část vládního prohlášení bude horkým tématem také v Berlíně.

Dvě stě kilometrů dálnic? V tuto chvíli se Ondřej Neff nad vládním prohlášením začal smát
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ondřej Neff

Hlavní prioritou programového prohlášení vlády má být myšlenka, aby bylo Česko schopno obstát v mezinárodní konkurenci a směřovalo mezi nejvyspělejší země světa. Vláda v dokumentu, se kterým hodlá předstoupit před Sněmovnu, píše, že chce stát, který „nežije na dluh“, je „chytrý, efektivní a úsporný“ a který „patří do demokratické Evropy a který ví, že hodnoty svobody a demokracie je třeba aktivně prosazovat a bránit“.

Vedle stabilizace veřejných financí či modernizace Fialův kabinet v dokumentu píše, že „Česká republika musí být aktivním členem Evropské unie a NATO hájícím zájmy svých občanů. Zahraniční politika bude mít nezpochybnitelnou euroatlantickou orientaci, důraz na stabilní partnerství s demokratickými zeměmi po celém světě a na ochranu lidských práv a demokracie.“

Podle Neffa je ukotvení zahraniční politiky v EU a NATO „asi nejsnazší úkol“. Otázkou však prý je, jak to bude vypadat v praxi. „Jak to bude v praxi vypadat, se ukáže už za půl roku, kdy bude ČR předsedat Unii. Do té doby ovšem může dojít k velkým třenicím, hlavně kvůli pojetí energetické politiky. Německo ruší svoje perfektní, spolehlivé a potenciálně na dlouhou dobu funkční jaderné elektrárny. Pokud zbyl v Berlíně aspoň ždibec racionality, mohl by podpořit naše jaderné snažení s perspektivou, že bude prokletou elektřinu odebírat, až svatá elektřina dojde, jako to už teď dělá Rakousko,“ nastínil novinář.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…