Extrémní levicová politika EK? To není pravda! Zvyšme minimální mzdu. Vyvlastňujme, říká Maláčová

03.09.2021 20:40

„Nikdo nemůže podezřívat Evropskou komisi, že by dělala extrémní levicovou politiku. Minimální mzda by měla být podle komise 19 tisíc,“ řekla v Interview ČT24 ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Sama navrhuje minimální mzdu alespoň 18 tisíc, to je dle ní minimum, aby „se člověk uživil“. I běžní úředníci by měli dostat podle ní odměnu za koronavirovou epidemii. Za „intenzivní práci“ úředníků v době šíření koronaviru navrhuje navýšení jejich platů o tři tisíce. „Mnoho lidem se díky sociální demokracii žije lépe,“ hodnotí. Problémem však mají být kroky koaličního hnutí ANO. To je dle ní zodpovědné i za bujení obchodu s chudobou. Cestou má být vyvlastňování.

Extrémní levicová politika EK? To není pravda! Zvyšme minimální mzdu. Vyvlastňujme, říká Maláčová
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Jana Maláčová (ČSSD) v televizi Prima

Anketa

Co si myslíte o slovním útoku Andreje Babiše mladšího?

hlasovalo: 18222 lidí
Program Antivirus, který Maláčová označila za pomoc podnikům v koronavirové krizi, podle ní kromě zachování pracovních míst stojí i za navýšením průměrných mezd. „Firmy to měly těžké. My jsme jim pomohli. Ministerstvo práce a sociálních věcí pod mým vedením, a sociální demokracie jim pomohla,“ zaznělo.

Kromě průměrné mzdy by chtěla, aby se zvýšila minimální mzda výrazně také. Odkázala na slova Evropské komise, že by minimální mzdy ve členských státech měly dosahovat až poloviny výše mezd průměrných, což by v Česku znamenalo zvýšení minimální mzdy z 15 200 korun až na 19 tisíc korun. Maláčová v tomto případě navrhuje růst minimálně na 18 tisíc.

„Zaměstnavatelé nikdy nesouhlasí. Je to jejich role, usilovat o co nejlepší vyjednávací pozici,“ řekla ministryně. Osmnáct tisíc je dle ní minimum, aby „se člověk uživil“.

Zvýšila by i platy ve veřejné sféře, prý by to měly být tři tisíce kvůli inflaci. Úředníci podle ní během epidemie v Česku pracovali více než kdy jindy. Tvrzení ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ke zvýšení příjmů jejího resortu potřebuje další podklady, považuje za politickou hru a „výmluvy“.

Problém podle Maláčové není na výdajové stránce, ale příjmové. Vláda by podle ní měla zastavit odtékání zisků firem do zahraničí a daňově zatížit lidi s příjmy nad sto tisíc. „Daně se zvyšovat budou,“ tvrdí, co podle ní nastane po volbách, ať už je vyhraje kdokoliv. Záležet prý bude jen v jaké podobě a komu.

Vyjádřila se též k rozhodnutí Ústavního soudu zrušit bezdoplatkové zóny. Cestou prý je vyvlastnění „ubytoven“ státem. Za viníka obchodu s chudobou označuje koaličního partnera sociální demokracie – hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a Ministerstvo pro místní rozvoj. Problémy s bydlením dle ní jako jediná v zemi řeší sociální demokracie, a ANO je v rámci svých resortů nečinné. „Pracovali jsme ve vládě velmi dobře. Mnoho lidem se díky sociální demokracii žije lépe,“ hodnotí Maláčová.



 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učitelka Bednářová osvobozena. Kráva, vzkazuje soudkyni Džamila Stehlíková

16:02 Učitelka Bednářová osvobozena. Kráva, vzkazuje soudkyni Džamila Stehlíková

Pražská učitelka Martina Bednářová vyvázne bez trestu. Čelila přitom obžalobě z popírání ruských vál…