Havlovy příjmy v roce 80? Olga Havlová je nevědomky vyzvonila policejnímu donašeči. Se posaďte, zhluboka nadechněte. Máme tajný, dosud nezveřejněný záznam estábáků

05.08.2020 4:44

CHARTA 77 Jak už ParlamentníListy.cz napsaly mnohokrát, socialistická tajná policie měla špicly prakticky všude. Tím pádem věděla téměř o všem, co se na perimetru sledovaných osob šustlo. Dalším důkazem budiž zpráva policejního informátora, který se v listopadu 1980 setkal s Ivanem Havlem a Olgou Havlovou. Pozdější prezident si v tom čase odpykával pětiletý trest odnětí svobody a návštěvy se proto neúčastnil.

Havlovy příjmy v roce 80? Olga Havlová je nevědomky vyzvonila policejnímu donašeči. Se posaďte, zhluboka nadechněte. Máme tajný, dosud nezveřejněný záznam estábáků
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Z celovečerního filmu Olga

Anketa

Který moderátor talk show je lepší?

34%
hlasovalo: 8591 lidí
Zdrojem citovaného dokumentu byl spolupracovník StB, který veškeré detaily ze shora popsaného setkání uvedl do protokolu dne 6. listopadu 1980. Zpráva byla v režimu "tajné" a sloužila k dalšímu rozpracování. Hlavní aktérkou se stala manželka Václava Havla Olga. V dokumentu rovněž najdeme poznámku, že jde o její názor na možné vystěhování z Československa.

„Pramen se při své návštěvě u Ivana Havla dne 4. 11. 1980 setkal s manželkou Václava Havla, Olgou Havlovou, kterou doprovázel do místa jejího bydliště. Olga Havlová Pramenu sdělila, že její manžel Václav Havel prozatím stále odmítá možnost ukončit svůj trest odnětí svobody pod podmínkou vystěhování z ČSSR. Havel prý předpokládá, že během jeho věznění se něco přihodí, co mu pobyt v NZ zkrátí. Havlová tento manželův výrok blíže nekomentovala,“ píše se v úvodu citovaného dokumentu.

Olga Havlová prý k otázce o vystěhování z ČSSR neměla svůj názor vyhraněn. Byla však přesvědčena, že by mohla žít kdekoliv, ale pobyt v zahraničí ji neláká.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 11400 lidí

„Jak je ze zahraničí informována, tak emigranti jsou čím dál tím víc pro zahraniční vlády nesnesitelní. Tuto skutečnost jí potvrdil Pavel Landovský, který s ní měl dlouhý telefonický rozhovor a sdělil jí, že za rok 1980 zůstalo v Rakousku v emigraci 4.000 československých občanů. Landovský k tomuto dodal, že všichni tito emigranti jsou řezníci, chovají se nemožně a emigrovali proto, že v ČSSR již nemohli dost krást. Dále Landovský Havlové sdělil, že mu pobyt v zahraničí prozatím vyhovuje, bude si žádat o prodloužení pobytu, ale stále si chce zachovat možnost návratu do ČSSR,“ stojí v inkriminovaném dokumentu.

Z jeho dalších řádků můžeme vyčíst tu skutečnost, že vzhledem ke svým postojům a působení byl už v osmdesátých letech Václav Havel velmi váženou a mezinárodně uznávanou osobností. Zřejmě proto ho také řada spolků a západních vlád finančně podporovala. Jak přesně?

I na to mimoděk Olga Havlová během svého rozhovoru s policejním donašečem narazila. A byla překvapivě konkrétní.

„Dále Olga Havlová hovořila o tom, že příjmy jejího manžela ze zahraničí jsou díky jeho popularitě tak rozsáhlé, že jí umožňují žít za nejlákavějších podmínek. V komfortu, pohodlí a nezávislosti. Tuto skutečnost komentovala tím, že uvažuje o koupi nového vozu značky GOLF v Tuzexu,“ zaznamenal příslušník tajné policie.

Anketa

Které z menších stran byste hodili svůj hlas?

5%
5%
hlasovalo: 2131 lidí
„Její manžel ji ve výdajích nijak neomezuje, naopak jí doporučil, aby žila společensky, byla obklopena přáteli a koupila si, co se jí zachce,“ čteme dále.

Zmíněný donašeč byl ze strany policejních orgánů úkolován, aby i nadále udržoval s Olgou Havlovou vztah a využil i její pozvání na společnou večeři. Zároveň byl ponoukán, aby ji nabádal k opuštění Československa s tím, že „v zahraničí by to bylo mnohem pohodlnější". Václav Havel prý jinak zbytečně ztratí pět let života v nápravném zařízení.

Dodejme, že v říjnu 1979 se konal proces se skupinou disidentů a Václav Havel byl za podvracení republiky odsouzen na čtyři a půl roku nepodmíněně. Podle biskupa Václava Malého tehdy Havel dostal nabídku vyhnout se vězení a působit jako dramaturg v New Yorku, kterou se ale rozhodl přijmout pouze tehdy, kdyby byli osvobozeni i všichni ostatní členové skupiny. V únoru 1983 mu byl výkon trestu ze zdravotních důvodů přerušen, poté byl ještě v domácím vězení.

Ještě předtím v květnu 1979 byl Havel spolu s ostatními členy VONS (Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných) zatčen a strávil následujících pět měsíců ve vazbě. Odtud začal psát své ženě dopisy, které se staly základem knihy Dopisy Olze, vydané roku 1983.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hoďte už na tu pomatenou čarodějnici síť!“ Leyenová rozzuřila české politiky. Vře to

18:23 „Hoďte už na tu pomatenou čarodějnici síť!“ Leyenová rozzuřila české politiky. Vře to

Hospodářský úpadek, zničený průmysl. Takové důsledky přinese zesílení „zelené politiky“ EU, jak ho n…