Hrozivá čísla nedůvěry vyvolala pozdvižení. Černochová, Pekarová, Fiala...

20.10.2023 16:46 | Monitoring

Důvěra v politiky vládních stran opět značně klesla, ukazuje to nejnovější průzkum veřejného mínění. Odborník na vojenskou techniku, publicista a bývalý voják Jiří Vojáček se kriticky opřel do ministryně obrany Jany Černochové z ODS, které nedůvěřuje 59 procent lidí. Ještě hůř si u českých občanů vede předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), do které si rýpl europoslanec Jan Zahradil (ODS). Pekarové, stejně jako premiéru Petru Fialovi (ODS), nevěří na 77 procent dotázaných. Z vrcholných politiků v Česku naopak lidé nadále nejvíce věří prezidentu Petru Pavlovi.

Hrozivá čísla nedůvěry vyvolala pozdvižení. Černochová, Pekarová, Fiala...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová se líčí ve vládní lavici

Oproti předchozímu průzkumu z dubna a května důvěra hlavně u politiků vládních stran značně klesla. Například ministryni obrany Janě Černochové podíl důvěry klesl na 14 procent a nedůvěra vystoupala na 59 procent. Všímá si toho vojenský analytik Jiří Vojáček, který na propad důvěry lidí vůči šéfce obrany poukázal na sociální síti X. „Důvěra k ministryni obrany Janě Čerrnochové klesla na 14 % (nedůvěra 59 %). To je ještě méně, než mají Petr Fiala nebo Vít Rakušan. A jen o 6 % víc, než má Pavel Blažek,“ konstatoval.

Vojáček dlouhodobě kritizuje armádní nákupy, konkrétně pak nákup 24 amerických stíhaček F-35, který v září schválila vláda. „Vláda Petra Fialy ji vymění za supermoderní americké stealth stroje F-35. Tím ohrožuje další modernizaci naší armády. Dnes je to házení peněz do kanálu,“ uvedl Vojáček pro Deník Referendum.

F-35 je skvělé letadlo, špička leteckého inženýrství. Ale v situaci, v jaké je naše současná ekonomika i česká armáda, se pro nás tyto letouny podle Vojáčka nehodí. „Až bude dokončena kompletní modernizace armády, tedy za šest, osm, deset let, vraťme se k tématu letounů 5. či 6. generace znovu. V té době budeme už mít také mnohem větší výběr: korejský KF-21, německo-francouzsko-španělský FCAS, americký NGAD, britsko-japonsko-italsko-švédský GCAP, turecký T.F.X. a řadu dalších,“ uvedl s tím, že příkazem doby je sice vlastnictví dronů, ale techniky, kterou armáda nezbytně potřebuje pro přezbrojení, je mnohem více.

 

 

Značná kritika pro umístění v průzkumu ohledně důvěry vrcholným politikům, míří na adresu šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Stejně jako předseda vlády Petr Fiala má největší podíl nedůvěry z vrcholných politiků, a sice 77 procent.  Nepotěšivé výsledky reflektoval poslanec Evropského parlamentu následujícími slovy: „Aspoň nějaká jistota v nejistém světě: Předsedkyně PS Markéta Pekarová Adamová obhájila dle této tabulky pozici nejméně důvěryhodného politika ze všech zkoumaných. Rozdíl mezi 12 %(důvěra) a 77 %(nedůvěra) je skutečně impozantní. To nedokázal ani Míla Vlček blahé paměti. Gratulace do TOP 09,“ napsal Zahradil.

 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…