Jermanová vysvětlovala trestní oznámení na záchranářku: Ten její dopis způsobil paniku. S odstupem se na to dívám jinak

28.07.2020 15:50

Hostem moderátora Luboše Xavera Veselého byla tentokrát středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Hovořilo se zejména o koronaviru a propadu příjmů, k němuž dochází.

Jermanová vysvětlovala trestní oznámení na záchranářku: Ten její dopis způsobil paniku. S odstupem se na to dívám jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová
reklama

„Máme nějaká ohniska, ale jsou navázaná na případ z Prahy, na bar z Techtle Mechtle, protože tam byli studenti z Prahy-východ a západ, byli velmi aktivní, navštívili několik zápasů, diskoték a tak dále. Nicméně máme to pod kontrolou,“ řekla k aktuální koronavirové situaci hejtmanka. Podle jejích slov jsou vytrasované kontakty. Neočekává, že by se vrátila plošná opatření, která jsme zažili v první vlně. 

Následně se hovořilo o dopadech koronavirové krize na kraj. „Chceme se z krize proinvestovat. Je to logické – když jsou investice v kraji, podnikatelé mají zisky a odvádějí daně. A my potřebujeme peníze do rozpočtu,“ sdělila Pokorná Jermanová. Hovořila také o tom, že kraj má nyní miliardový propad v daňových příjmech. 

Pokorná Jermanová zmínila i možnou pomoc podnikatelům a živnostníkům, kteří utrpěli kvůli koronavirové krizi ztráty. „My jsme z krajských peněz poskytli – a ještě poskytujeme – drobným živnostníkům a OSVČ půjčky. Ty půjčky jsou bezúročné do výše 50 tisíc korun. V tuhle chvíli máme žádosti skoro uspokojené, a pokud si oni k tomu přilepší tím státním příspěvkem, tak jim to pomůže překonat i to nejhorší krizové období,“ uvedla s tím, že uspokojili i 91letou žadatelku. 

„Snažili jsme se také podpořit podnikatele v cestovním ruchu. Dali jsme dohromady vouchery, to znamená, že pokud k nám přijede turista, ubytuje se u nás na dva dny, stráví je ve středních Čechách, tak dostává voucher na 500 korun, které čerpá v našich zařízeních. To znamená muzea, galerie, památníky, začíná to být hojně využíváno,“ sdělila. 

A jak vnímá Pokorná Jermanová schválení obřího evropského dluhu? Je jí to příjemné? „Mně to příjemné je. Mám spoustu oblastí, kde potřebuji jako komunální politik investovat a peníze z mého rozpočtu na to nemám a musím investice odkládat. A vím, že balík peněz, který sem jde, tak půjde i do regionů, což je velká výhoda a navíc ty peníze jsou nastaveny tak, že jde až o 100% dotaci,“ poznamenala Pokorná Jermanová a dodala, že si můžeme pomoct v oblasti zdravotnictví, kybernetické bezpečnosti a bezpečnosti obecně. „To, že si bereme úvěr, znamená, že víme, že to utáhneme, že to zvládneme. Pokud ty peníze do ekonomiky v současné době nenasypeme, tak se může stát, že ty peníze prostě mít nebudeme ani na běžný provoz.“ Podle ní je dobře, že se Evropa dohodla a chce investovat do ekonomik. „Protože jinak bychom mohli být v recesi mnohem déle a ty dlouhodobé dopady by byly mnohem horší,“ sdělila. Podle ní se může stát, že když nebudeme mít peníze na investice, nebudeme je mít ani na běžný život. 

Řeč se stočila i na kauzu kolem jedné ze středočeských záchranářek, kdy Pokorná Jermanová podala trestní oznámení. „Ten okamžik byl velmi složitý a ukázal v podstatě na to, že některé věci nemáme podchycené, pokud přijde takováhle vyhrocená nouzová situace, krizový stav, protože ten dopis, který byl předmětem článku, který byl lživý, způsobil obrovskou paniku v regionu. A bylo to jediné řešení, které jsem v tu chvíli mohla jakoby uchopit. Samozřejmě, kdybych se na to dívala s odstupem času, tak bych se na to dívala jinak,“ uvedla. 

V nadcházejících krajských volbách chce Jermanová dále kandidovat. „Máme spoustu úkolů, které jsme rozdělovali a ráda bych je dotáhla,“ sdělila. Zároveň řekla, že i kdyby skončila v politice, tak věří, že se neztratí, protože pracovala v soukromém sektoru a umí se tam vrátit. 

Závěrem se pak vyjádřila k ženám v politice. „Uměle zavádět opatření, že padesát procent žen má být na kandidátce, je vždycky špatně. Je to spíš o té výchově, příkladech, že ženy mají do politiky jít. Mají to složitější, mají to těžší, ale mají do toho jít. Politika je pořád mužský sport, žen je tam poměrně málo,“ uvedla závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle Babiš říkat nemusel, padlo na ČT. Nový ministr zdravotnictví nebude rád

20:47 Tohle Babiš říkat nemusel, padlo na ČT. Nový ministr zdravotnictví nebude rád

Prezident Miloš Zeman zítra jmenuje nového ministra zdravotnictví. Romana Prymulu nahradí Jan Blatný…