Jiří Zimola uvažuje o odchodu z ČSSD. Všichni se jen bojíte o křesla, vzkázal znechuceně spolustraníkům z kraje

7. 1. 2020 20:23

Bývalý hejtman Jihočeského kraje a předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola se rozhodl opustit svůj post. Serveru Aktuálně.cz sdělil, že v jihočeské sociální demokracii nevidí vůli po vítězství v blížících se krajských volbách, ale jen strach o pohodlná stranická křesla. Proto prý dokonce uvažuje o tom, že ČSSD opustí. Zdá se mu totiž, že se strana vzdálila svým voličům.

Jiří Zimola uvažuje o odchodu z ČSSD. Všichni se jen bojíte o křesla, vzkázal znechuceně spolustraníkům z kraje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola
reklama

Jiří Zimola chtěl podle svých vlastních slov jihočeské ČSSD pomoci k úspěchu v krajských volbách, ale tohle se podle jeho názoru může podařit jen tehdy, když se otevře nezávislým osobnostem a bude spolu s nimi kandidovat v blížících se volbách. To by však znamenalo, že někteří sociální demokraté by museli svá místa na kandidátních listinách uvolnit nezávislým osobnostem, k čemuž jim však podle exhejtmana schází vůle. Údajně se bojí o své pohodlné židle.

Zimola si představoval, že ČSSD bude v krajských volbách kandidovat společně a hnutím Změna 2020, které sám pomáhal zakládat, ale se svou představou neuspěl. Mohl by kandidovat za Změnu 2020, ale je si vědom toho, že by to pravděpodobně znamenalo jeho odchod z ČSSD.

Ano, to by znamenalo můj konec v ČSSD. S tím počítám. My sice máme ve stanovách, že člen ČSSD může kandidovat za jiné hnutí nebo stranu se souhlasem příslušného orgánu, ale samozřejmě počítám s tím, že řada lidí bude velmi ráda, když se mě tímto způsobem zbaví. Takže i kdybych nakrásně o souhlas požádal, tak mi ho ČSSD nedá a budou tvrdit, že Změna 2020 je konkurenční projekt,“ konstatoval politik.

Někdejšímu hejtmanovi prý přitom nešlo o nic jiného než opět sblížit politiky a jejich voliče, ukázat jim, že politici řeší věci, které občany trápí – přetížené komunikace, krajské zdravotnictví a tak podobně. Dříve to prý dělala i ČSSD, ale sociální demokraté přestali chodit mezi lidi, zavřeli se ve svých kancelářích a začali jezdit v autech se zatmavenými skly, což Zimola považuje za chybu a také za důvod, proč má teď ČSSD v průzkum přibližně pět procent hlasů voličů.  

„Vždyť už v minulosti jsem ČSSD kritizoval, že jsme se zavřeli v Praze do malostranských paláců, jezdili v zatmavených autech a absolutně jsme přestali chodit mezi lidi, přestali jsme se věnovat jejich starostem. To je přece důvod, proč nás lidé odmítají, proč nás nevolí. Tyto věci už říkám několik let a nemám pocit, že by se ČSSD chtěla poučit. Právě proto jsem se začal ze zoufalství obracet na starosty a další, kteří jsou v každodenním kontaktu s lidmi, aby nás zásobovali skutečnými tématy,“ uvedl Zimola.

Svým kolegům z vlády navíc vyčetl, že se častěji nevymezují proti předsedovi kabinetu Andreji Babišovi a spokojili se s tím, že jim jako ministrům chodí solidní platy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …