„Pojďme si říct, proč se Čína snaží tolik získat vliv v našem středovýchodoevropském regionu,“ uvedl Janda svůj další výtvor. Vypsal 6 bodů, kde osvětluje, jak se Číňané snaží získat vliv.
Šest bodů Jakuba Jandy o Číně:
1) Hlavní určující svět světového dění pro další generaci bude konfrontace mezi USA a Čínou. Může být nakonec v podobě limitovaného zástupného vojenského konfliktu, téměř jistě bude v oblasti obchodní a zpravodajsko-vlivové. Toto pnutí bude určovat další globální trendy.
2) USA i Čína si tuto budoucí konfrontaci globálního významu uvědomují. Proto se na ni ve všech možných ohledech připravují. V americkém bezpečnostním establishmentu existuje nadstranická shoda na této hrozbě, liší se jen názorem na míru a nástroje konfrontace. Což znamená, že až zmizí Trump, tak možná nebude nyní docházet k tak dramatickým krokům, ale přípravy na konfrontaci budou dále pokračovat.
3) Protože Čína, teda totalitní agresivní režim řízený jednou stranou, dokáže plánovat dostatečně dopředu, vybrala si region středovýchodní Evropy jako institucionálně slabé místo Západu, řekněme měkký podbřišek Ameriky a „jejího světa“, řečeno pohledem z Pekingu.
4) Čínským cílem je nakoupit si politický vliv v zemích středovýchodní Evropy, infiltrovat naše instituce, nakoupit některé současné a bývalé politiky a ve výsledku v horizontu let zařídit, že v budoucí konfrontaci USA–Čína nebude náš region vystupovat jako výrazný americký spojenec. Nemluvíme o vojenské roli, ale například hlasování v OSN, nakupování čínských technologií místo amerických (proto se nejen k nám tolik tlačí Huawei, pracující pro čínskou rozvědku). Celkově jde o vytlačení geopolitické náklonnosti našeho regionu k Americe, snaha vytvořit falešný dojem neutrality. Až bude potřeba, nebudeme stát po boku našich amerických spojenců proti čínské agresi, ať už bude kdekoliv na světě. To je čínský cíl.
5) Přesně k tomu slouží čínská iniciativa 16+1. Skupují si politický vliv v jednotlivých zemích našeho regionu, stačí si číst veřejné části výroček BIS. Česko samo o sobě je pro Čínu samozřejmě ekonomicky naprosto irelevantní.
6) Právě proto jsou ty čínské lži o desítkách miliard investic jen zástěrkou pro politické akvizice. Číňané u nás nakupují politický vliv, bývalé politiky, co pro ně pracují, současné politiky, kteří pro ně pracují. Do Číny vozí ročně desítky lidí, které kultivují a připravují si půdu pro elite capture – získání vlivu přes úzké politické vazby s pár pečlivě vybranými jednotlivci.
„Naši zpravodajci to chápou naprosto jednoznačně,“ ujišťuje Janda a dodává: „Nemalá část našich politiků pořád předstírá, že pořád věří čínským lžím o ‚investicích‘. Řada lidí v Česku s vlivem čínského totalitního režimu napřímo kolaboruje. Jen pro ujasnění: Čína není náš spojenec. Čína je totalitní stát, který silou utlačuje své sousedy a je hlavním protivníkem našich nejbližších spojenců.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas