Kauza „brutální únik informací“ před soudem: Komárek dostal podmínku a odvolal se. Tuhý chtěl kvůli újmě 50 tisíc

21.12.2017 18:11

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodl v kauze bývalého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka. Komárek loni nařkl z údajného brutálního úniku informací policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Informace, které se neprokázaly, měl ale získat při výkonu svého povolání a podle zákona je vynášet neměl, rozhodl podle informací ČTK soud. Komárkovi tak soud dnes vyměřil roční podmínku. Bývalý detektiv se na místě odvolal.

Kauza „brutální únik informací“ před soudem: Komárek dostal podmínku a odvolal se. Tuhý chtěl kvůli újmě 50 tisíc
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Policejní prezident Tomáš Tuhý

O brutálním úniku informací v souvislosti s policejním prezidentem Tomášem Tuhým se Komárek vyjádřil v médiích loni a to v souvislosti s  reorganizací policie, tedy sloučením celostátních policejních útvarů a faktickým zánikem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.Komárkovo nařčení Tuhého se nepotvrdilo, a trestní stíhání si naopak vysloužil Komárek, který se ocitl na lavici obžalovaných pro údajné zneužití pravomoci úřední osoby. Komárkovým žalobcem se stala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která jej viní z porušení povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání.

Krajský soud Praha-západ dnes podle ČTK uložil expolicistovi roční podmínku. Komárek se ale na místě odvolal. K požadavku Tomáše Tuhého, který se cítil byt Komárkovým výrokem poškozen a požadoval 50 tisíc jako odškodnění, se soud vyjádřil s tím, že by se Tuhý měl obrátit na civilní soudní řízení.  

Komárek prý jednal ve veřejném zájmu...

Komárek podle toho, co vypověděl u soudu, vinu necítí. Jednat prý měl ve veřejném zájmu a veřejnost chtěl upozornit na hrozný stav u Policie ČR. Úniky informací, na které v souvislosti se svými slovy na adresu Tuhého upozorňoval, se vztahovaly k případu olomoucké společnosti Tesco SW. O svých podezřeních hovořil Komárek v médiích například zde.

DLOUHOLETÝ ŠÉF ÚOOZ ROBERT ŠLACHTA SE DOSTAVIL JAKO SVĚDEK:

Komárek od policie odešel kvůli reorganizaci loni společně s tehdejším a dlouholetým ředitelem ÚOOZ Robertem Šlachtou. Podle informací, které prosákly do médií, se Komárek od té doby živí například i jako brusič parket.

Podpora od miliardáře

Bývalého elitního policisty se ale zastal například Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka. Sám Janeček přitom o Komárkovi prohlásil, že jej má za „čestného a spravedlivého člověka“. Jak Komárek, tak Šlachta policejní reformu kritizovali a dali se slyšet s tím, že podle nich byla „účelová“. Janeček byl letos v říjnu ještě ostřejší a reorganizaci policejních sborů označil za „zločinecký akt“.

Komárek ve své době šéfoval olomoucké expozituře ÚOOZ. Podílel se například na vyšetřování kauz Vidkun a Beretta. Obě z nich se přitom točí právě kolem vynášení policejních informací z aktivních, živých spisů.  

Svůj kritický názor na loňskou policejní reorganizaci Komárek zopakoval i dnes před soudem. Opět zmínil i to, že podle něj jejím účelem bylo odstranění Roberta Šlachty a zrušení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Rovněž zopakoval, že policejního prezidenta Tomáše Tuhého nechtěl poškodit.

TUHÝ V ROZHOVORU S REPORTÉREM ČT:

 

Při policejní reorganizaci vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu. Právě ta pod sebe sloučila ÚOOZ a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Reforma vyvolala roztržku mezi dvojicí koaličních stran ČSSD a ANO Andreje Babiše.    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…