Kauza na malém městě. Místostarosta byl agentem StB, zjistilo se: Potil jsem krev. Chtěl jsem přežít. Přežít

18.02.2020 19:04 | Zprávy
autor: Lucie Bartoš

ROZHOVOR Miroslav Sahulka je místostarostou města Kryry na Podbořansku. Nedávno lidé díky nové expozici v Ležkách zjistili, že působil jako agent StB. Majitel muzea upozornil starostu, tamní zastupitele a místní noviny, díky čemuž se politik rozhodl promluvit otevřeně, protože se prý nemá za co stydět: „Potil jsem krev. Chtěl jsem přežít.“ Má čisté svědomí? A co měl hlásit na „šíleně chytrého“ faráře? „Ty ‚správné spisy‘ jsou zlikvidované,“ je přesvědčen. Pobaví čtenáře historky o zatčení za zpřetrhaný kabel Rusů?

Kauza na malém městě. Místostarosta byl agentem StB, zjistilo se: Potil jsem krev. Chtěl jsem přežít. Přežít
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Miroslav Sahulka, místostarosta města Kryry v Ústeckém kraji.

Současný místostarosta Kryr Miroslav Sahulka byl podle zjištění majitele ležského muzea, emigranta Miroslava Šefla, veden po dobu své vojenské služby jako agent StB pod krycím jménem „Mirek Boček“. Tedy nemůže být držitelem lustračního osvědčení – dokumentu, jehož smysl po třiceti letech se opět na české politické scéně řeší. Podle několika kryrských zastupitelů by minimálně z morálních důvodů neměl stát ve vedení města. „Kdo chce, ať za mnou přijde jako vy, já mu řeknu, jak to je. Pan starosta o věci ví,“ sdělil redaktorce ParlamentníchListů.cz po rozhovoru, k němuž ji sám vybídl, když chtěla znát – alespoň telefonicky – jeho reakci na skutečnost, že na výstavních panelech visí jeho foto a dokumenty o něm z archivu bezpečnostních složek.

Pane místostarosto, souhlasil jste s osobním rozhovorem. Co tedy chcete sdělit v souvislosti s tím, že v muzeu v Ležkách u Lubence visí informace o vaší spolupráci s StB?

Vystudoval jsem geodézii kartografii. To znamená výpočty… v prvním ročníku s námi chodili Afghánci a další. V druhém ročníku už nechodil nikdo, protože se nechali vyházet ze školy, z vejšky, protože už uměli vypočítat dráhu rakety. To se učí běžně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …