Kdo chce moc, nemá nic? Soudcům hrozí, že od ledna nedostanou plat

20.09.2012 8:06

Soudcům hrozí, že od ledna příštího roku nebudou dostávat plat, nebude ho totiž z čeho vypočítat. Soudci si stěžovali na příliš nízké platy u Ústavního soudu, místo dvou a půl násobku platu v nepodnikatelské sféře chtějí dostávat trojnásobek, a ÚS jim dal za pravdu. Zrušil proto část zákona, který stanovuje platovou základnu pro soudce a nařídil poslancům nové projednání. Poslanci to ale možná nestihnou do konce roku.

Kdo chce moc, nemá nic? Soudcům hrozí, že od ledna nedostanou plat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Blíží se volby a v takové době je pro politiky vždy ošemetné hovořit o platech poslanců a soudců, které jsou spolu provázány. Zákonodárci proto ve středu vyřadili bod jednání o navýšení platů politiků a soudců. Čtvrteční deník Právo ale upozorňuje na to, že celá věc má háček. Pokud poslanci neprojednají a neschválí zákon do konce roku, soudci mohou od ledna zůstat absolutně bez peněz.

Poslanci hledají shodu napříč politickým spektrem

Poslanců se však jejich nečinnost v této otázce nijak zásadně nedotkne. Platy jim sice neporostou, ale je jisté, že by od ledna dostávali tolik, co dnes. Soudci, kterým se nelíbilo, že dostávali jen dva a půl násobek platu v neveřejné sféře ale nemusí dostávat nic.

„Uznávám, že náš nález vytvořil zákonodárcům šibeniční termín, ale do konce roku musí vyřešit platové otázky soudců obecných soudů, protože jinak by neměli soudci od 1. ledna žádný plat, a to je nepřijatelná situace,“ potvrdil Právu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Politikům se ale příliš nelíbí, že by soudci zůstali jedinou společenskou skupinou, které se nedotkne nelehká ekonomická situace státu. V tomto se shodují politici koalice se svými opozičními kolegy. „Budeme hledat řešení, jak nálezu vyhovět, ale neumím si představit, že bychom to upravili tak, že zde bude jediná privilegovaná vrstva, které nemůže plat klesnout,“ řekl Právu s tím, že platy politiků by ale rozhodně stoupnout neměly.

Soudci v tuto chvíli musí spoléhat na to, že se podaří najít shodu mezi politiky koalice a opozice, kteří urychleně projednají platovou otázku po říjnových volbách a Senát tento zákon sněmovně nevrátí k dalšímu projednání. Pokud se dohoda nenajde, nelze vyloučit ani řadu žalob, které by podali sami soudci na stát.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…