Kdo seje lockdown, sklízí inflaci... Svobodní shrnuli lekce z pandemie

14.5.2022 1:17 odp.

Plošná opatření jsou škodlívá, už nikdy podobné experimenty. Svobodní se na svém facebooku ohlížejí na kroky minulé i současné vlády v době koronavirové pandemie. A upozorňuji, že „kdo seje lockdown, sklízí problémy, například inflaci a více nadúmrtí“.

Kdo seje lockdown, sklízí inflaci... Svobodní shrnuli lekce z pandemie
Foto: Archiv Libora Vondráčka
Popisek: Předseda Svobodných Libor Vondráček

„Plošná opatření jsou škodlivá, ať už se týkají všech, nebo třeba jen neočkovaných. Už nikdy bychom neměli dopustit podobné sociální experimenty, které zcela rozhodily rytmus všech generací, nejen té nejmladší,“ uvádějí Svobodní na svém facebooku.

Svobodní prý měli pochopení pro podobná omezení na jaře 2020, když nikdo nevěděl, o co se jedná. „Všechna další plošná omezení byla pochybením vlády Andreje Babiše a později i vlády Petra Fialy. Můžete se spolehnout, že Svobodní by nic podobného nepodpořili.“

V kontextu toho Svobodní srovnávají postup Česka se Švédskem:

„Nejenže se děti ve Švédsku díky trvalé školní docházce nepropadaly do hlubší závislosti na internetu, nejenže ve Švédsku stát nezavíral restaurace a služby a provozy, nemusel pak ani platit podnikatelům za ušlý zisk. Švédsko vyhrálo i ze zdravotního hlediska. Nadúmrtí, tedy počet obyvatel, kteří zemřou jaksi navíc oproti dlouhodobému ročnímu průměru, těch zaznamenali Švédi ve dvou covidových letech 2020-2021 až překvapivě málo. Symbolicky nedocenitelné je, že tento nález pochází přímo od Světové zdravotnické organizace (WHO),“ uzavírají Svobodní.

Švédsko nezavedlo téměř žádné uzávěry, dokonce celou dobu ponechalo otevřené základní školy. Roušky a respirátory nařízeny nebyly, pouze doporučeny.

  • Více najdete ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

17:05 Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

V květnu 1996 pronesl prezident Václav Havel v Cáchách projev nazvaný Evropa jako úkol. Ten si letos…