Keller si na PL dovolil kritizovat neziskovky a pedagog se neudržel: Fašizující plátek. Už ne zelený Keller, ale...

02.08.2017 17:35

Politolog, vysokoškolský učitel, aktivista podporující uprchlíky a novinář Ondřej Slačálek se na serveru a2larm.cz zamyslel nad osobou europoslance Jana Kellera (ČSSD). A poukázal velmi kriticky i na server ParlamentníListy.cz.

Keller si na PL dovolil kritizovat neziskovky a pedagog se neudržel: Fašizující plátek. Už ne zelený Keller, ale...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Europoslanec Jan Keller
reklama

„Zažíváme malou českou verzi globálního autoritářského obratu k silným mužům a proti občanské participaci. Někteří čeští účastníci tohoto obratu nepřekvapí a nezarmoutí. Jiní ano,“ zahájil svůj komentář Slačálek. Dodal také to, že celosvětově můžeme pozorovat vlnu útoků proti nevládním organizacím a univerzitám.

„Ve srovnání se zeměmi jako Maďarsko je naše situace samozřejmě slabý odvar. I u nás má ovšem tažení proti neziskovkám své protagonisty a první výsledky. Několik let mediálního napadání vytvořilo atmosféru nenávisti a občasných útoků, jakkoli zatím symbolických,“ podotkl s tím, že do role hlavního protagonisty boje proti neziskovkám se pasoval Miloš Zeman.

Typická prezidentská demagogie pak podle Slačálka sugeruje, že jedenáct miliard jde ze státního rozpočtu nenažraným neziskovkám, zejména nejspíš ekologickým a antirasistickým. „Žijeme v zemi a době, kdy každý štváč najde své roztleskávače. Jedni z nejdůležitějších roztleskávačů dneška sedí v agresivním bulváru jménem Parlamentní listy, který publikuje i ty nejbizarnější rasistické fantasmagorie. Pokud si před lety šlo snad myslet, že jde o ‚alternativu‘ vůči ‚mainstreamu‘ a že prostor pro rasismus či homofobii je daní za obecnou otevřenost vůči různým názorům (klam, jemuž před lety spolu s mnoha dalšími nakrátko podlehl i autor těchto řádků), jednoznačně štvavé psaní v posledních letech nenechává žádný prostor pro pochybnosti o charakteru tohoto média,“ navezl se do serveru ParlamentníListy.cz Slačálek.

  • Původní text ZDE

Podle něj nikoho nemůže překvapit ani to, že na klíčových redakčních místech ParlamentníchListů.cz pracuje pět lidí z prostředí krajní pravice. „Fašizující plátek přitom nikdo nevytlačuje mezi ‚extremisty‘, jeho majitel a vydavatel spolupracuje za stranu Soukromníků s ODS na předvolební kampani a politici zprava doleva Parlamentním listům ochotně dávají rozhovory a účastní se jejich anket. Jedním z nich je i sociálně demokratický europoslanec Jan Keller, muž s minulostí organického intelektuála různých sociálních hnutí a různých neziskovek,“ poznamenal Slačálek a zamyslel se nad Kellerovými slovy v jednom z článků, kdy hovoří o neziskových organizacích. 

„Celou tuto otázku je třeba vidět v širším kontextu. Dnešní neziskovky jsou vzdálenými potomky občanské společnosti, která tvořila protiváhu státní moci v 18. a 19. století. Tehdy se skládala z občanů, kteří měli zdroj obživy ve svých profesích či v drobném podnikání, občanské angažovanosti se věnovali ve svém volném čase a svoji činnost financovali z vlastních zdrojů. Proto bylo přirozené, když stát kritizovali a hájili i své vlastní zájmy. Dnes je situace zcela jiná. V neziskovkách se nápadně často angažují lidé, kteří si vůbec nezkusili vykonávat nějaké občanské povolání, podnikat nebo se živit vlastníma rukama. Udělali si z občanské angažovanosti živnost a peníze nárokují od státu, který v lepším případě jen kritizují, v případě horším by ho chtěli kontrolovat a zasedat v jeho orgánech, i když nebyli nikým zvoleni. Nepochybně existují i užitečné neziskové organizace. Nejhlasitější jsou však ti, kdo si nechávají svůj aktivismus platit od těch samých občanů, kterým se nestydí následně vytýkat, že nedorostli jejich hodnot,“ cituje Slačálek Kellera a přemýšlí nad tím, co se s Kellerem stalo.

„Jan Keller se z hlasatele zásadních globálních změn a kritika ekonomického růstu stal člověkem, který hlásá nevyhnutelnost ekonomického růstu a solidaritu pouze v omezeném rámci národního státu či případně jeho rozšíření na Evropskou unii. Vysvětlení možná tkví i v typu Kellerova intelektu. Keller vždy dokázal nadchnout jiskřivým humorem, tento humor byl ale založen na zvláštním typu důslednosti: na detekování společenských rozporů coby něčeho špatného, jako kdyby společnost mohla být bezrozporná a jako kdyby se někomu v takové společnosti mohlo chtít žít,“ uzavřel Slačálek s tím, že změna názorů je jedna věc, ale měla by platit i jistá míra vkusu. Nyní podle něj přestal být zeleným Janem Kellerem, jakého jsme znávali, ale stal se spíš Janem Kellerem klausovsky modrým.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…