Komunisté drží vládu za šosy, udeřil Petr Pithart. Češi se podvolují, ale až příliš

14.08.2020 9:01 | Zprávy
autor: mp

Někdejší český premiér a jeden z předních představitelů listopadu 1989 Petr Pithart v rozhovoru pro Český rozhlas vysvětloval, proč nebylo hned po sametové revoluci možné zrušit komunistickou stranu. Noví politici tehdy komunisty potřebovali. A jak se zdá, čeští politici potřebují komunisty dodnes, vždyť drží u moci stávajícího premiéra Andreje Babiše (ANO).

Komunisté drží vládu za šosy, udeřil Petr Pithart. Češi se podvolují, ale až příliš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart

Hned v úvodu rozhovoru poznamenal, že Bělorusové toužící po demokracii si zaslouží podporu z Česka tak, jako kdysi pomáhali jiné země československému disentu. „Ale já chci říct, že nevím, jestli někdo něco vyvezl. Český stát tady má velmi omezené možnosti, ale občanská společnost možnosti má. A ano, takhle to má být, demokraté mají být solidární,“ pravil Pithart.

Nijak ho prý ale nepřekvapilo, že komunista Zdeněk Ondráček případnou pomoc Bělorusku kritizuje.   

 To, že po listopadu 1989 nebyla zrušena komunistická strana, podle Pitharta stěžuje vyrovnávání se s naší minulostí. Ale to by podle jeho názoru nebylo snadné tak jako tak.

„Vyrovnávání se s minulostí je proces. Nikdy nemůžeme říct, že je hotovo a takhle to je. Ten proces vyrovnávání nelze žádným způsobem uspěchat. To buď zraje rychleji, nebo pomaleji. V listopadu (1989) mnoho lidí čekalo katarzi, ale ona se nedostavila, protože k tomu listopadu jsme se doplazili. Tu práci za nás udělali jiní,“ poznamenal Pithart s tím,  že česká katarze bude jen pozvolná.

Českou katarzi brzdí i již zmíněná skutečnost, že nebyla zrušena komunistická strana. Ale podle Pitharta tu nebyl nikdo, kdo by to mohl udělat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

4:46 „Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

Jak to dopadá, když se má omluvit za nepravdivé nařčení neziskovka vedená Václavem Moravcem? Takovou…