Korespondenční hlasy v ČR: Babiš a Okamura odpírají hlas Čechům v cizině! padlo. Ale nejen to

09.11.2020 7:14 | Zprávy
autor: mp

Do volby prezidenta USA výrazně promluvily hlasy odevzdané poštou. Mělo by se korespondenční hlasování zavést i v Česku? Představitelé TOP 09 jsou pro, ale předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či předseda SPD Tomio Okamura jsou proti. Varují před podvody. Někdejší poslanec ČSSD Antonín Seďa za to oběma pánům vyčinil a prohlásil, že korespondenční hlasování nechtějí jen proto, že by je vzdělaní voliči žijící v zahraničí nevolili.

Korespondenční hlasy v ČR: Babiš a Okamura odpírají hlas Čechům v cizině! padlo. Ale nejen to
Foto: TV Prima, tan
Popisek: Radek Vondráček v Partii

Zákony Spojených států umožňují lidem hlasovat ve volbách také korespondenčně a v prezidentských volbách 2020 využilo této možnosti přes sto milionů voličů. Korespondenční hlasy tedy tentokrát ve volbách hrály zásadní roli a to, co se zprvu zdálo jako vítězné tažení stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, právě korespondenční hlasy změnily ve vítězství jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura se v nedělní Partii televize Prima shodli, že vůbec není dobrý nápad zavádět tento způsob volby v Česku. Korespondenční hlasování jasně odmítli. Naproti tomu kupříkladu TOP 09 jeho zavedení v českých poměrech prosazuje.

Pro nás, pro Čechy, je ale možná až nepředstavitelné, jak ty korespondenční volby probíhají, jak se kontrolují ty hlasy. A už jsem zachytil, že by se takové hlasování mělo odehrát i u nás. Ale já jsem byl v jedné té volební místnosti v San Diegu a myslím, že ta míra ověření těch hlasů je velmi nízká. Nemyslím si, že bychom měli jít touto cestou,“ upozornil Vondráček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…