Kritici vedení ČSSD z platformy Zachraňme ČSSD chtějí přímou volbu předsedy

20.01.2018 20:51

Kritici současného vedení ČSSD zastoupení v nedávno vzniklé stranické platformě dnes v Táboře potvrdili, že na únorovém mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové navrhnou změnu stanov, aby bylo možné zvolit nového předsedu ČSSD přímo všemi členy. Sjezd by se měl změnit na takzvaný permanentní, tedy měl by trvat delší čas. Novinářům to po ukončení setkání řekl bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, který je jedním z těch, kteří stojí za nedávným vznikem platformy pojmenované Zachraňme ČSSD.

Kritici vedení ČSSD z platformy Zachraňme ČSSD chtějí přímou volbu předsedy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Několik známých tváří sociálních demokratů založilo platformu Zachraňme ČSSD. Vyzvali také k podpoře Miloše Zemana v prezidentských volbách

"Shodli jsme se jednoznačně také na tom, že by celá členská základna měla mít právo vyjádřit se k tomu, jak se sociální demokracie bude chovat v druhém nebo dalším pokusu o sestavení vlády," doplnil Zimola. Dnešní závěry chtějí stoupenci platformy předložit vedení sociální demokracie i hradeckému sjezdu. "Budeme chtít, aby se s nimi dále pracovalo," řekl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. O podpoře kandidátů do nejvyšších stranických pozic se podle nich dnes nedebatovalo.

"Nepotřebuji zneužívat tuhle platformu, abych si skrze ni říkal o nějakou nominaci. A myslím, že to nepotřebuje ani nikdo jak ze signatářů tak i sympatizantů téhle platformy," řekl Zimola. Hašek dnes zopakoval, že na únorovém sjezdu nebude kandidovat do žádné funkce ve vedení ČSSD.

Zimola uvedl, že už dostal nominace od některých regionálních organizací, aby se ucházel o místo ve vedení ČSSD. Zatím se nerozhodl, zda kandidovat bude. Hrát roli podle něj bude to, kdy skončí policejní vyšetřování jeho rekreačního domu na Lipně, kvůli kterému loni odešel z pozice hejtmana. Zimola předpokládá, že by k tomu mohlo dojít během dnů nebo týdnů. "A pak se i já sám rozhodnu, zda a do jaké pozice budu ochoten jít," řekl.

Za vznikem platformy stojí vedle Zimoly a Haška také například bývalý senátor Zdeněk Škromach, poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny a poslanec Jiří Běhounek. Platforma, kterou představili v Praze 5. ledna, by měla podle nich být neformálním diskusním fórem, které umožní debatu o budoucnosti strany a o jejích hodnotách.

V táborském hotelu Palcát se dnes po poledni sešlo zhruba 180 sociálních demokratů. Podle Haška se mluvilo také o dalším programovém zaměření sociální demokracie.

S účastníky přijel do hotelu Palcát z vedení strany debatovat předseda ČSSD Milan Chovanec, zdržel se dvě hodiny. Pozdrav jim poslal také prezident Miloš Zeman, jehož za týden čeká obhajoba mandátu v druhém kole prezidentské volby. "Většinově tito lidé podporují Miloše Zemana, stejně jako já," řekl novinářům Chovanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…