Lékařka varuje: Neumíte správně zacházet s maskou? Riskujete kontaminaci koronavirem

12.03.2020 22:01

Lékařka a ředitelka Centra pro inovace ve zdravotnictví působící v newyorské nemocnici NYU Langone Health Leora Horwitzová se na svém twitterovém účtu rozhodla poučit veřejnost ohledně zacházení s maskami a respirátory. Varuje, že lidé, kteří nemají patřičné zaškolení a nevědí, jak s maskami zacházet, si v důsledku jejich používání mohou přivodit kontaminaci koronavirem. A popisuje, co musejí zdravotníci každý rok podstupovat. V České republice dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) deklaroval, že „pokud zbude nějaká kapacita“, tak po vzoru Slovenska získá širší veřejnost alespoň obyčejné roušky.

Lékařka varuje: Neumíte správně zacházet s maskou? Riskujete kontaminaci koronavirem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41318 lidí
„Přátelé nezdravotníci, pojďme si povídat o maskách. Koupili jste si krabici masek N95 a myslíte si, že jste chráněni před koronavirem. Dovolte mi, abych vám řekla, co mě v nemocnici nutí dělat každý rok, aby bylo jisté, že mám správnou velikost masky (ano, mají několik velikostí),“ poznačila Horwitzová.

V několika dalších krocích popisuje, že první musí vybrat masku správné velikosti a nasadit si ji, načež je na ni nastříkán aspartam. Pokud jej cítí, pak nevyhoví.

Dalším krokem má být podstoupení testu se sprejem aspartamu během pohybů s hlavou i tělem, čtením vtipného textu či sundávání masky. Ani jednou nesmí Horwitzová chuť aspartamu pocítit, jinak nevyhoví. Za „těžší úkol, nežli to zní“, pokládá především sundání masky bez kontaminování.

Následuje test aspartamem bez masky, kdy se ukáže, zdali náhodou neprošla pouze kvůli tomu, že jej kvůli genetické chybě necítí.

Na základě tohoto Horwitzová usuzuje, že lidem, kteří si masku zakoupili a nejsou proškoleni, tato pomůcka nepasuje na obličej správně či tito lidé nemají ponětí, jak správně s obličejovou maskou zacházet. Upozorňuje, že v důsledku se lidé s nasazenou maskou vystavují ještě většímu riziku kvůli tomu, že se při manipulaci s ní infikují.

Podle lékařky jsou obyčejné chirurgické masky dobré pro lidi, kteří se cítí nemocní. Těm masky pomohou v tom, aby ochránili ostatní tím, že nebudou při kašli šířit své kapénky příliš daleko. Ovšem i ty podle ní pomohou pouze těm, kteří s nimi umějí manipulovat. Respirátory pak lékařka doporučuje zdravotním pracovníkům.

V Česku je 113 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Za dnešek tak přibylo 18 nových nakažených. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) dnes přislíbil, že v České republice budou k dispozici respirátory pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. „Zítra by mělo jít do oběhu 60 tisíc respirátorů. Další týden 290 tisíc respirátorů a další týden 70 tisíc. Snažíme se být aktivní a snažíme se hledat dodávky v různých zemích. Snažíme se o to, ale ta situace není úplně jednoduchá,“ uvedl šéf resortu.

Klasických ústenkových roušek prý bude k dispozici asi 20 milionů a část této dodávky půjde v případě nutnosti i mezi běžné občany. „Pokud zbude nějaká kapacita, jsme připraveni je nabídnout i širší veřejnosti,“ řekl ministr v reakci na opatření Slovenska, jehož premiér dnes deklaroval, že roušky budou lidem rozdávány.

Konstatoval také, že vláda přijímá velmi přísná opatření proto, aby se v Česku neopakoval italský scénář. Aby se mu česká vláda vyhnula, je připravena koupit až 150 plicních ventilátorů. V tuto chvíli máme v českém zdravotnictví 3 590 ventilátorů. „Myslím si, že na tom jsme dobře. Určitě na tom jsme lépe než v Itálii, kde podle mých informací mají nejmenší počet ventilátorů na 100 tisíc lidí v Evropě,“ upozornil dnes šéf resortu zdravotnictví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

13:27 Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

Až stát přestane lidem vyplácet výpalné, bude zle. Historička Monika Rybová popsala, co nás čeká, až…