Lékařka varuje: Neumíte správně zacházet s maskou? Riskujete kontaminaci koronavirem

12.03.2020 22:01

Lékařka a ředitelka Centra pro inovace ve zdravotnictví působící v newyorské nemocnici NYU Langone Health Leora Horwitzová se na svém twitterovém účtu rozhodla poučit veřejnost ohledně zacházení s maskami a respirátory. Varuje, že lidé, kteří nemají patřičné zaškolení a nevědí, jak s maskami zacházet, si v důsledku jejich používání mohou přivodit kontaminaci koronavirem. A popisuje, co musejí zdravotníci každý rok podstupovat. V České republice dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) deklaroval, že „pokud zbude nějaká kapacita“, tak po vzoru Slovenska získá širší veřejnost alespoň obyčejné roušky.

Lékařka varuje: Neumíte správně zacházet s maskou? Riskujete kontaminaci koronavirem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41351 lidí
„Přátelé nezdravotníci, pojďme si povídat o maskách. Koupili jste si krabici masek N95 a myslíte si, že jste chráněni před koronavirem. Dovolte mi, abych vám řekla, co mě v nemocnici nutí dělat každý rok, aby bylo jisté, že mám správnou velikost masky (ano, mají několik velikostí),“ poznačila Horwitzová.

V několika dalších krocích popisuje, že první musí vybrat masku správné velikosti a nasadit si ji, načež je na ni nastříkán aspartam. Pokud jej cítí, pak nevyhoví.

Dalším krokem má být podstoupení testu se sprejem aspartamu během pohybů s hlavou i tělem, čtením vtipného textu či sundávání masky. Ani jednou nesmí Horwitzová chuť aspartamu pocítit, jinak nevyhoví. Za „těžší úkol, nežli to zní“, pokládá především sundání masky bez kontaminování.

Následuje test aspartamem bez masky, kdy se ukáže, zdali náhodou neprošla pouze kvůli tomu, že jej kvůli genetické chybě necítí.

Na základě tohoto Horwitzová usuzuje, že lidem, kteří si masku zakoupili a nejsou proškoleni, tato pomůcka nepasuje na obličej správně či tito lidé nemají ponětí, jak správně s obličejovou maskou zacházet. Upozorňuje, že v důsledku se lidé s nasazenou maskou vystavují ještě většímu riziku kvůli tomu, že se při manipulaci s ní infikují.

Podle lékařky jsou obyčejné chirurgické masky dobré pro lidi, kteří se cítí nemocní. Těm masky pomohou v tom, aby ochránili ostatní tím, že nebudou při kašli šířit své kapénky příliš daleko. Ovšem i ty podle ní pomohou pouze těm, kteří s nimi umějí manipulovat. Respirátory pak lékařka doporučuje zdravotním pracovníkům.

V Česku je 113 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Za dnešek tak přibylo 18 nových nakažených. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) dnes přislíbil, že v České republice budou k dispozici respirátory pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. „Zítra by mělo jít do oběhu 60 tisíc respirátorů. Další týden 290 tisíc respirátorů a další týden 70 tisíc. Snažíme se být aktivní a snažíme se hledat dodávky v různých zemích. Snažíme se o to, ale ta situace není úplně jednoduchá,“ uvedl šéf resortu.

Klasických ústenkových roušek prý bude k dispozici asi 20 milionů a část této dodávky půjde v případě nutnosti i mezi běžné občany. „Pokud zbude nějaká kapacita, jsme připraveni je nabídnout i širší veřejnosti,“ řekl ministr v reakci na opatření Slovenska, jehož premiér dnes deklaroval, že roušky budou lidem rozdávány.

Konstatoval také, že vláda přijímá velmi přísná opatření proto, aby se v Česku neopakoval italský scénář. Aby se mu česká vláda vyhnula, je připravena koupit až 150 plicních ventilátorů. V tuto chvíli máme v českém zdravotnictví 3 590 ventilátorů. „Myslím si, že na tom jsme dobře. Určitě na tom jsme lépe než v Itálii, kde podle mých informací mají nejmenší počet ventilátorů na 100 tisíc lidí v Evropě,“ upozornil dnes šéf resortu zdravotnictví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …