Lidé mají o senátní volby v Praze 10 menší zájem než před týdnem

26.09.2014 23:01

Lidé mají o senátní volby v Praze 10 ještě menší zájem než před týdnem. Ve druhém kole podle odhadů volebních komisí v prvních třech hodinách hlasování volilo mezi třemi a sedmi procenty voličů. Lidé až do sobotních 14 hodin vybírají mezi místostarostkou Prahy 10 Ivanou Cabrnochovou (SZ s podporou ČSSD) a lékařkou Janou Duškovou (ANO). Současně volí v referendu o stavbě nové radnice a opravách fotbalového stadionu Ďolíček.

Lidé mají o senátní volby v Praze 10 menší zájem než před týdnem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Voliči v Praze 10 už mají jedno referendum za sebou z minulého týdne, čeká je ještě jedno až dvě. Přípravný výbor, který původně referednum požadoval, chce totiž prosadit další hlasování s původními otázkami, než je zastupitelstvo změnilo.

Místostarostka Cabrnochová v prvním kole voleb dostala 15,83 procenta hlasů

Minulý týden v prvním kole doplňovacích senátních voleb hlasovalo 15,8 procenta voličů. V referendu hlasovalo 11 procent voličů, kvůli nízkému počtu voličů jsou proto výsledky referenda neplatné. O něco nižší bude účast v referendu než v senátních volbách nejspíš i tentokrát. Například v ZŠ Eden odvolilo kolem 17:30 hodin v jednom z okrsků 36 lidí, do druhého patra k referendu jich vystoupalo o dva méně.

Místostarostka Cabrnochová v prvním kole voleb dostala 15,83 procenta hlasů, Dušková 15,59 procenta. Třetí skončila kandidátka TOP 09 Renata Sabongui, čtvrtý bývalý fotbalista Antonín Panenka (za hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku).

Lidé v Praze 10 vybírají nástupce za Jaromíra Štětinu (za TOP 09), který se stal europoslancem. Štětina byl zvolen v říjnu 2010, jeho nástupkyně tedy bude v horní komoře Parlamentu působit dva roky.

Referendum

Současně se senátními volbami mohou lidé hlasovat v referendu. Původně jeho vyhlášení požadovala opozice a místní sdružení, mělo se týkat chystané stavby nové radnice za 775 milionů korun. Petici za jeho vyhlášení podepsalo 9600 lidí, podle radnice bylo ale téměř 2000 hlasů neplatných, a archy tak nesplnily zákonné povinnosti. Za pravdu v tom dal úřadu soud. Nyní už je ale návrh bez chyb.

Zastupitelstvo poté vyhlásilo referendum ve třech termínech. Dnešní je druhým z nich, třetí bude v době komunálních voleb, jak přípravný výbor referenda požadoval. Otázky ohledně radnice jsou ale součástí už dnes začínajícího hlasování. Celkem voliči odpovídají na sedm otázek. Stavby radnice se týká šest z nich.

Referendum má zjistit, jestli občané souhlasí s maximální výší nákladů na stavbu radnice 500 milionů korun a s náklady na koupi pozemku za dalších 500 milionů korun. Dále mají odpovědět na otázku, zda má být základním hodnoticím kritériem veřejné zakázky ekonomická výhodnost a dílčím nabídková cena a zda má být součástí hodnocení dopravní dostupnost pro občany. Dále budou voliči odpovídat, jestli má být celá již vypsaná zakázka zrušená. Poslední z otázek se věnuje opravě stadionu Bohemians 1905 Ďolíček. Kritici však namítají, že příliš velké množství otázek je pro voliče matoucí.

Hlasovat může přes 80 tisíc lidí

Celkový počet oprávněných voličů v Praze 10 je 80 419, do volebních místností ale minulý týden dorazilo jen 8 884 lidí, tedy zhruba 11 procent. Pro závaznost hlasování je ale třeba nejméně 35 procentní účast. Ve třetím plebiscitu v termínu komunálních voleb bude pět otázek týkajících se privatizace bytů, kamerového systému, oprav komunikací a parkovacích domů.

V Praze 10 by se ale mohlo pořádat ještě další referendum s původními otázkami. "Náš návrh byl shledán bezvadným, takže by měl být zařazen na nejbližší jednání zastupitelstva," řekl ČTK zastupitel Radek Lojda (TOP 09) z přípravného výboru referenda. Mimořádně se zastupitelé sejdou 2. října, bod ale zatím na zveřejněném programu není.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…