Ministr zdravotnictví zhodnotí další vývoj epidemie covidu-19

08.01.2021 6:50

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes dopoledne na tiskové konferenci zhodnotí vývoj epidemie covidu-19 v České republice. Ve středu i ve čtvrtek bylo nových případů více než 17.000, což bylo dosud nejvíc. Podle ministra ale čtvrtina připadá na antigenní testy, kterými se většinou testují lidé bez příznaků, kteří by jinak o nákaze nevěděli. Denní počty antigenních a PCR testů, na které pacienty posílají lékaři a hygieny, jsou přibližně stejné.

Ministr zdravotnictví zhodnotí další vývoj epidemie covidu-19
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Denní počty nových případů by se měly podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška stabilizovat kolem 10. ledna, kdy se projeví přísnější opatření zavedená 27. prosince. Mohou ale do té doby dosáhnout až 19.000 případů denně, řekl ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

V nemocnicích je přes 7300 lidí, více než tisícovka potřebuje intenzivní péči. Jejich počty podle realistických predikcí překonají 11.000, v rizikovém scénáři téměř 15.000. Na vrcholu poslední vlny epidemie na přelomu října a listopadu bylo v nemocnicích asi 8200 lidí. Zatím méně je nakažených zdravotníků, v nemocnicích už ale nepomáhají povinně, ale jen dobrovolně studenti medicíny, některé tak hlásí personální problémy.

Skóre v protiepidemickém systému PES je od konce roku setrvale v nejvyšším pátém stupni. Ve čtvrtek byla hodnota 84, dva dny už se započítává místo podílu pozitivních testů podíl lidí, kteří přicházejí do nemocnic s příznaky bez toho, aby měli nemoc potvrzenou testem. Ta se pohybuje mezi 36 procenty v Praze po více než 60 procent v Libereckém, Ústeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině.

Kraje nebo poslanci mohou ministerstvu do dnešního dne také posílat své připomínky k jeho návrhu očkovací strategie. V současnosti platná varianta počítá v první fázi s očkováním ve 31 centrech, kde už se vakcinací začalo. Postupně by se měly zapojit i krajské nemocnice a kraje mohou zřizovat i vakcinační centra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…