Stýkali jste se o Vánocích, takže se bude přitvrzovat. Zatím nejostřejší tiskovka Blatného s Duškem

06.01.2021 17:48

A byla další tiskovka o covidu. Pořád ta samá písnička. Lidé se dle ministra Blatného moc sdružovali během Vánoc. On to ale nekritizuje. Lidé nedodržují opatření – proto se musí zpřísňovat. Šéf ÚZIS Dušek přišel s dalšími čísly. Za nárůst nakažených prý může antigenní testování.

Stýkali jste se o Vánocích, takže se bude přitvrzovat. Zatím nejostřejší tiskovka Blatného s Duškem
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný
reklama

Anketa

Má vláda otevřít horská lyžařská střediska?

62%
hlasovalo: 17944 lidí

„Po vánočním období dochází pochopitelně k nárůstu počtu nakažených. Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc. Já to nekritizuji, jenom to konstatuji,“ prohlásil ministr. I přesto, že nekritizuje, tak Blatný prý na zítřejším jednání vlády navrhne nechat zavřené skiareály a nerozvolňovat opatření. Původně avizoval, že omezující opatření budou platit jen do 10. ledna.

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Duška lze očekávat kolem 19 tisíc nakažených denně. Zlepšení čeká Dušek prý nejdříve až po 10. lednu, kdy by se měla projevit opatření přijatá po vánočních svátcích.

Důvodem, proč rostou počty nakažených, je ale podle Duška nejen samotné šíření viru, ale také dobrovolné testování antigenními testy. Antigenních testů se v posledních dnech dělá stejně jako standardních testů PCR a chodí na ně většinou lidé bez příznaků. „Dnes by bez nich bylo asi 12.000 pozitivních, ne 17.200,“ dodal statistik Dušek.

Reprodukční číslo, které říká, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, je dle Duška zhruba 1,2 až 1,3. Ministerstvo se také ohání „prediktivními modely“, které se musely upravit, protože lidé nedodržují opatření. „Lidé přestali opatření respektovat. To nakonec vedlo i k tomu, že se opatření musela zpřísnit,“ postěžoval si Blatný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…