V posledních týdnech, ale i měsících až letech, sílí volání po změně kapitalistického uspořádání. Kupříkladu bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický v rozhovoru pro DVTV konstatoval, že je to systém a že hodlá usilovat jeho změnu. Nikoli revolucí, ale s pomocí demokratických voleb.
Nespokojenost však nedává najevo jen Stropnický. Ozývá se z různých koutů světa. Momentálně i v USA, kde demonstranti volají, že „Na životech černochů záleží“, že je třeba zrušit policii a zbořit sochy historických osobností, protože se z hlediska dnešních měřítek nechovaly ve své době korektně.
Ekonomka Markéta Šichtařová má však za to, že všechny tyto problémy mají hlubší příčinu. Podle jejího názoru souvisí s tím, že dnešní mladí lidé vlastně nepoznali nedostatek. Poznali snad jen nedostatek internetu, když vypadne proud, ale svobodu berou jako samozřejmost, že mají co jíst, berou jako samozřejmost, že si mohou koupit mobil, berou také jako samozřejmost. A přitom všem mají pocit, že kapitalismus a ekonomický růst jim vlastně nic nepřináší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp