Mnohem horší než SARS? Krutá čísla. Virus je už i v Laponsku. A z Číny unikají drsná videa

29.01.2020 19:49

Podle nejnovějších údajů se ukazuje, že nový koronavirus 2019-nCoV má mnohem větší infekčnost a mortalitu než obávaný SARS, který byl v Číně zaznamenán v listopadu 2002. Z Číny se virus neustále šíří i do dalších zemí a nevyhýbá se ani Evropě. První případ nákazy tak již potvrdilo i Finsko ve své nejsevernější provincii. Čína se virus snaží dostat pod kontrolu především rozsáhlou izolací již více než 16 měst s 50 miliony obyvateli, to však podle některých videí ze sociálních sítí údajně naráží na odpor místních lidí a propukají nepokoje.

Mnohem horší než SARS? Krutá čísla. Virus je už i v Laponsku. A z Číny unikají drsná videa
Foto: Twitterový účet @IsChinar
Popisek: Údajné nepokoje v čínské provincii Fu-ťien kvůli karanténním opatřením
reklama

Anketa

Chcete, aby v Česku proběhlo referendum o vystoupení z Evropské unie?

96%
4%
hlasovalo: 26944 lidí
Na velmi znepokojující čísla ukazuje graf šířící se po sociálních sítích. Je z něj totiž patrné, že šíření i mortalita u nového koronaviru 2019-nCoV překonává i obávaný syndrom náhlého selhání dýchání SARS-CoV.

SARS se v listopadu 2002 rozšířil rovněž z Číny, a to z provincie Kuang-tung. Postihl až 30 dalších zemí a nakazilo se jím přes osm tisíc lidí, z nichž 774 nákazu virem nepřežilo, úmrtnost tedy činila necelých deset procent. Na rozdíl od 2019-nCoV však bylo možné nemocné lidi poznat a díky jejich izolaci se SARS podařilo v průběhu dvou let téměř vymýtit.Přestože je nejvíce nakažených lidí koronavirem v Číně, objevují se i případy z Evropy. Během dneška byl první případ infekce potvrzen i ve Finsku v laponském městě Rovaniemi, které je administrativním a obchodním centrem této nejsevernější finské provincie. Virus se vyskytl u 32leté turistky z čínského města Wu-Chan, z něhož nebezpečná nemoc pochází. Hrozí, že infekci bylo vystaveno až 15 lidí.

Nakažené kromě Finska v Evropě hlásí i Francie (4) a Německo (4). V Německu se nákaza rozšířila v bavorské firmě Webasto, z níž pocházejí všichni nakažení. Nákazu na ně podle dostupných informací měla přenést Číňanka, která do Bavorska přijela na školení.

Podle nejnovějších údajů, platných k dnešním 18:15, je hlášeno 6 152 lidí trpících nákazou a 132 úmrtí. Mimo Čínu je 74 nakažených.

Některé země se z preventivních důvodů rozhodly s Čínou přerušit spojení po zemi. Části hranice tak již uzavřely Mongolsko, Severní Korea a Rusko.

Fotogalerie: - Čínský nový rok s Kuberou

Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
K opatřením na hranicích se přiklonil i Hongkong. Hongkongská správkyně Carrie Lamová oznámila, že mezi Hongkongem a pevninskou Čínou bude od 30. ledna zastavena doprava na vysokorychlostní železnici a výrazně omezen bude také počet letů. Hongkongské úřady nebudou lidem z pevninské Číny vydávat povolení k osobním cestám do Hongkongu.

V samotné pevninské Číně pak izolace pokračuje také. Izolováno mělo být v Číně již 16 měst, ve kterých žije přes 50 milionů obyvatel. Kromě Wu-Chanu je od minulého týdne v izolaci sedm a půlmilionové město Huanggang a dalších deset měst – Chibi, Enshi, Ezhou, Huangshi, Suizhou, Qianjjiang, Xianning, Xiantao, Yichang a Zhijiang. V pondělí k nim přibyla města Xiangyang, Jingmen, Xiaogan a Dangyang.

Přestože z Číny do světa putují především záběry prázdných ulic jindy životem překypujících metropolí, na sociálních sítích se začínají šířit videa, která ukazují, že zřejmě ne všude je klid a tamní obyvatelé se začínají bouřit.

Na sociální síti Twitter tak lze spatřit videa rozbouřeného davu, který se postavil policii. Záběry mají údajně pocházet z provincie Fu-ťien.

České Ministerstvo zahraničí doporučilo kvůli koronaviru cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Na webu rovněž upozornilo na možné problémy v letecké dopravě při vnitrostátních i mezinárodních letech. Českým občanům, kteří jsou nyní v Číně a zamýšlejí odcestovat, ministerstvo radí zvážit odjezd ze země v co nejkratší době. Ti, kteří tam pobývají, by měli dodržovat zvýšenou hygienu a vyhnout se místům s velkou koncentrací osob.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A ČT mlčí! Český docent našel zprávu z USA. Raději nečíst

14:40 A ČT mlčí! Český docent našel zprávu z USA. Raději nečíst

Neviditelný pes zveřejnil článek vysokoškolského historika Ivo Cermana, který informoval o dění v At…