Na ČT se řešil naprostý brexitový chaos. Se silným výrokem lidovce. Druhé referendum by prý nebyla zrada, protože se lidem lhalo

18.01.2019 15:21 | Zprávy
autor: nab

Poté, co britská premiérka Theresa Mayová drtivě prohrála parlamentní hlasování o smlouvě, která měla Británii z Evropské unie vyvést hladce a bez hádek, se hledá plán B. Většina britského parlamentu si očividně nemyslela, že dokument je tak kvalitní. Ve čtvrtečním pořadu Interview na ČT24 se tak moderátor Daniel Takáč kromě jiného Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL), předsedy evropského výboru Poslanecké sněmovny, zeptal na to, zda je nyní EU nucena hledat jiný kompromis.

Na ČT se řešil naprostý brexitový chaos. Se silným výrokem lidovce. Druhé referendum by prý nebyla zrada, protože se lidem lhalo
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík

Síla, s jakou britští poslanci odmítli rozvodovou smlouvu, Benešíka vůbec nepřekvapila, naopak něco takového očekával. Tato síla také podle jeho slov o něčem vypovídá. „Britská politická scéna poměrně dobře ve své většině ví, co nechce, ale také neví, co chce,“ shrnul v úvodu předseda výboru pro evropské záležitosti  Poslanecké sněmovny, co vidí jako zásadní problém.

„Bohužel britská politická scéna, ty obě hlavní strany, nebo jejich velmi podstatné části, si berou brexit, a tím pádem EU i Českou republiku jako rukojmí,“ míní Benešík.

A co vlastně Británie chce? „Ve své většině asi nejvíce chce odejít z EU, ale neví jak. Neví ani, jak má nastavit vztahy s Evropskou unií,“ dodává Benešík s tím, že podle jeho názoru rozhodnutí v tehdejším referendu bylo velmi ukvapené a také dopadlo velmi těsně. „Poměrně velká část lidí se v něm rozhodovala na základě neúplných informací,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…