Nad USA, Kanadou i nad Čínou. Všude se střílí po „neznámých objektech“

12.02.2023 22:00

V oblasti Severní Ameriky se množí další případy vysoko letících neidentifikovaných objektů a poté, co americké stíhačky F-22 za poslední týden sestřelily již tři takovéto předměty ve vzdušném prostoru nad USA a Kanadou, informovala o výskytu podobného objektu i Čína. Ta se jej má chystat také sestřelit. Zdali mají všechny nynější neidentifikované letící objekty souvislost s čínským balónem, sestřeleným nad USA před týdnem, zatím není jasné. Americké úřady zatím k objektům spíše mlčí. Bližší informace však dorazily z Kanady.

Nad USA, Kanadou i nad Čínou. Všude se střílí po „neznámých objektech“
Foto: Screen: youtube.com
Popisek: Údajně špionážní čínský balón, který USA sestřelily.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21899 lidí
První vzdušný incident se nad území Spojených států začal řešit před týdnem a vše vyvrcholilo 4. února, kdy americká armáda sestřelila údajný čínský špionážní balón, který několik dní nad Spojenými státy přelétal. K balónu se Čína přihlásila a označila jej za civilní, podle Američanů byl určen ke špionáži.

V pátek pak Bílý dům oznámil, že byl sestřelen druhý objekt, který letěl nad Aljaškou ve výšce asi 40 000 stop, a následující den kanadský premiér Justin Trudeau uvedl, že ve spolupráci s prezidentem Joem Bidenem dal Američanům pokyn k sestřelení dalšího objektu nad Yukonem.

Množí se zprávy o pozorování dalších objektů. Republikán Matt Rosendale, jenž je v americké dolní komoře za Montanu, uvedl, že v neděli dostal informaci o existenci vysoko letícího objektu nad centrální částí Montany. Právě v té době oblast uzavřelo Severoamerické velitelství protivzdušné obrany, armádní letci však nakonec objekt neobjevili.

Přestože se následně hovořilo o tom, že šlo pouze o anomálii, Rosendale tvrdí, že mu armádní velitelství sdělilo, že je přesvědčené, že v oblasti objekt stále je. „Nyní čekám na vizuální potvrzení. Bezpečnost našeho národa je pro mě prioritou,“ uvedl.

Úřady o objektech zatím nezveřejnily mnoho podrobností, předseda demokratické senátní většiny Chuck Schumer v neděli v pořadu This Week televize ABC ovšem řekl, že se úředníci domnívají, že oba objekty sestřelené v pátek a v sobotu, byly balóny, které byly mnohem menší než původní čínský špionážní balón.

Mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek podle CNBC ovšem váhal, zda objekt sestřelený nad Aljaškou charakterizovat jako balón, a řekl: „Nazýváme to objektem, protože to je nejlepší popis, který máme v tuto chvíli k dispozici.“ Řekl také, že američtí představitelé zatím nevědí, který národ nebo skupina je za tyto objekty nad Severní Amerikou zodpovědná.

CNB také s odvoláním na členy Kongresu tvrdí, že zatímco u čínského balonu před týdnem informaci dostali, o pozdějších sestřelených objektech informováni nebyli.

Stížnosti k Bidenově administrativě k mlčení přitom zaznívají i od demokratů. Například demokratický kongresman Jim Himes se v nedělním pořadu televize NBC Meet the Press netajil, že ho styl komunikace s Bílým domem dosti rozrušil. „Mám skutečné obavy, proč administrativa neinformovala o všem, co ví,“ řekl.

Podle Himese je možné, že se nyní daří objevovat letící objekty, protože jsou Američané „naladěni k jejich hledání“, a vyzval Američany, aby – dokud nebudou zveřejněny další informace – nespekulovali, zda jde o práci nějakého cizího národa, či snad dokonce šířili informace o tom, že jde o „mimozemskou invazi“.

K podobě daných objektů však přišly zatím alespoň kusé informace zatím z Kanady. Podle kanadské ministryně obrany Anity Anandové se v případě tamního sestřeleného objektu jednalo o malý válcovitý objekt, menší než ten, který byl minulý týden sestřelen u pobřeží Severní Karolíny. Objekt podle jejího vyjádření letěl ve výšce zhruba 40 tisíc stop (12 200 m) a představoval „přiměřenou hrozbu pro bezpečnost civilních letů“.

K sestřelení mělo podle Anandové dojít 100 mil od americko-kanadské hranice v centrálním Yukonu a do operace byla zapojena americká i kanadská letadla. Americké F-22 startovaly z letecké základny Elmendorf v Anchorage a kanadské F-18 z Cold Lake v Albertě. Náčelník kanadského obranného štábu generál Wayne Eyre dle serveru Politico potvrdil, že objekt sestřelila střela AIM-9X Sidewinder z letounu F-22.

Americká armáda naopak v sobotu zatím nechtěla informovat o tom, co případně zjistila, když na aljašském mořském ledu probíhala pátrací akce po objektu sestřeleném také o den dříve poblíž Deadhorse na Aljašce. V pátek Pentagon podle agentury Reuters poskytl pouze několik podrobností a uvedl například to, že objekt byl velký jako malé auto, letěl také ve výšce asi 40 tisíc stop a nemohl manévrovat a zdálo se, že je bez posádky.

„V tuto chvíli nemáme žádné další podrobnosti o objektu včetně jeho schopností, účelu nebo původu,“ uvedlo v sobotu velitelství Severní Ameriky.

Během neděle pak informace o dalším neidentifikovaném objektu přišla i z Číny, která se přihlásila k incidentu s balónem na začátku měsíce. „Místní námořní úřady ve východočínské provincii Šan-tung v neděli oznámily, že ve vodách poblíž pobřežního města Ž’-čao spatřily neidentifikovaný létající objekt, který se chystají sestřelit, a prostřednictvím zpráv připomněly rybářům, aby dbali na bezpečnost,“ napsal deník Global Times.

Hlášení o možném dalším objektu pak přibylo i ze Spojených států. Stejně jako den předtím nad Montanou se v neděli večer na krátkou dobu uzavřela část vzdušného prostoru nad Michiganským jezerem. K nalezení žádného letícího objektu v oblasti nedošlo.

Zatímco tak většina lidí zatím z dostupných informací příliš netuší, jaké objekty americké letectvo v posledních dnech sestřelilo, o původu neidentifikovaných objektů má jasno alespoň zakladatel SpaceX, generální ředitel Twitteru a jeden z nejbohatších mužů planety Elon Musk. „Nebojte se, jen se tu zastavilo pár mimozemských mých přátel…,“ uklidňuje Američany čekající na bližší oficiální informace.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…