Nad USA, Kanadou i nad Čínou. Všude se střílí po „neznámých objektech“

12.02.2023 22:00

V oblasti Severní Ameriky se množí další případy vysoko letících neidentifikovaných objektů a poté, co americké stíhačky F-22 za poslední týden sestřelily již tři takovéto předměty ve vzdušném prostoru nad USA a Kanadou, informovala o výskytu podobného objektu i Čína. Ta se jej má chystat také sestřelit. Zdali mají všechny nynější neidentifikované letící objekty souvislost s čínským balónem, sestřeleným nad USA před týdnem, zatím není jasné. Americké úřady zatím k objektům spíše mlčí. Bližší informace však dorazily z Kanady.

Nad USA, Kanadou i nad Čínou. Všude se střílí po „neznámých objektech“
Foto: Screen: youtube.com
Popisek: Údajně špionážní čínský balón, který USA sestřelily.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21905 lidí
První vzdušný incident se nad území Spojených států začal řešit před týdnem a vše vyvrcholilo 4. února, kdy americká armáda sestřelila údajný čínský špionážní balón, který několik dní nad Spojenými státy přelétal. K balónu se Čína přihlásila a označila jej za civilní, podle Američanů byl určen ke špionáži.

V pátek pak Bílý dům oznámil, že byl sestřelen druhý objekt, který letěl nad Aljaškou ve výšce asi 40 000 stop, a následující den kanadský premiér Justin Trudeau uvedl, že ve spolupráci s prezidentem Joem Bidenem dal Američanům pokyn k sestřelení dalšího objektu nad Yukonem.

Množí se zprávy o pozorování dalších objektů. Republikán Matt Rosendale, jenž je v americké dolní komoře za Montanu, uvedl, že v neděli dostal informaci o existenci vysoko letícího objektu nad centrální částí Montany. Právě v té době oblast uzavřelo Severoamerické velitelství protivzdušné obrany, armádní letci však nakonec objekt neobjevili.

Přestože se následně hovořilo o tom, že šlo pouze o anomálii, Rosendale tvrdí, že mu armádní velitelství sdělilo, že je přesvědčené, že v oblasti objekt stále je. „Nyní čekám na vizuální potvrzení. Bezpečnost našeho národa je pro mě prioritou,“ uvedl.

Úřady o objektech zatím nezveřejnily mnoho podrobností, předseda demokratické senátní většiny Chuck Schumer v neděli v pořadu This Week televize ABC ovšem řekl, že se úředníci domnívají, že oba objekty sestřelené v pátek a v sobotu, byly balóny, které byly mnohem menší než původní čínský špionážní balón.

Mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek podle CNBC ovšem váhal, zda objekt sestřelený nad Aljaškou charakterizovat jako balón, a řekl: „Nazýváme to objektem, protože to je nejlepší popis, který máme v tuto chvíli k dispozici.“ Řekl také, že američtí představitelé zatím nevědí, který národ nebo skupina je za tyto objekty nad Severní Amerikou zodpovědná.

CNB také s odvoláním na členy Kongresu tvrdí, že zatímco u čínského balonu před týdnem informaci dostali, o pozdějších sestřelených objektech informováni nebyli.

Stížnosti k Bidenově administrativě k mlčení přitom zaznívají i od demokratů. Například demokratický kongresman Jim Himes se v nedělním pořadu televize NBC Meet the Press netajil, že ho styl komunikace s Bílým domem dosti rozrušil. „Mám skutečné obavy, proč administrativa neinformovala o všem, co ví,“ řekl.

Podle Himese je možné, že se nyní daří objevovat letící objekty, protože jsou Američané „naladěni k jejich hledání“, a vyzval Američany, aby – dokud nebudou zveřejněny další informace – nespekulovali, zda jde o práci nějakého cizího národa, či snad dokonce šířili informace o tom, že jde o „mimozemskou invazi“.

K podobě daných objektů však přišly zatím alespoň kusé informace zatím z Kanady. Podle kanadské ministryně obrany Anity Anandové se v případě tamního sestřeleného objektu jednalo o malý válcovitý objekt, menší než ten, který byl minulý týden sestřelen u pobřeží Severní Karolíny. Objekt podle jejího vyjádření letěl ve výšce zhruba 40 tisíc stop (12 200 m) a představoval „přiměřenou hrozbu pro bezpečnost civilních letů“.

K sestřelení mělo podle Anandové dojít 100 mil od americko-kanadské hranice v centrálním Yukonu a do operace byla zapojena americká i kanadská letadla. Americké F-22 startovaly z letecké základny Elmendorf v Anchorage a kanadské F-18 z Cold Lake v Albertě. Náčelník kanadského obranného štábu generál Wayne Eyre dle serveru Politico potvrdil, že objekt sestřelila střela AIM-9X Sidewinder z letounu F-22.

Americká armáda naopak v sobotu zatím nechtěla informovat o tom, co případně zjistila, když na aljašském mořském ledu probíhala pátrací akce po objektu sestřeleném také o den dříve poblíž Deadhorse na Aljašce. V pátek Pentagon podle agentury Reuters poskytl pouze několik podrobností a uvedl například to, že objekt byl velký jako malé auto, letěl také ve výšce asi 40 tisíc stop a nemohl manévrovat a zdálo se, že je bez posádky.

„V tuto chvíli nemáme žádné další podrobnosti o objektu včetně jeho schopností, účelu nebo původu,“ uvedlo v sobotu velitelství Severní Ameriky.

Během neděle pak informace o dalším neidentifikovaném objektu přišla i z Číny, která se přihlásila k incidentu s balónem na začátku měsíce. „Místní námořní úřady ve východočínské provincii Šan-tung v neděli oznámily, že ve vodách poblíž pobřežního města Ž’-čao spatřily neidentifikovaný létající objekt, který se chystají sestřelit, a prostřednictvím zpráv připomněly rybářům, aby dbali na bezpečnost,“ napsal deník Global Times.

Hlášení o možném dalším objektu pak přibylo i ze Spojených států. Stejně jako den předtím nad Montanou se v neděli večer na krátkou dobu uzavřela část vzdušného prostoru nad Michiganským jezerem. K nalezení žádného letícího objektu v oblasti nedošlo.

Zatímco tak většina lidí zatím z dostupných informací příliš netuší, jaké objekty americké letectvo v posledních dnech sestřelilo, o původu neidentifikovaných objektů má jasno alespoň zakladatel SpaceX, generální ředitel Twitteru a jeden z nejbohatších mužů planety Elon Musk. „Nebojte se, jen se tu zastavilo pár mimozemských mých přátel…,“ uklidňuje Američany čekající na bližší oficiální informace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…