Naplnit pokladnu zvýšením DPH? Lidovci prý mají jiný nápad. A odjinud z koalice zní vyložený odpor

29.03.2023 21:05 | Analýza

ANKETA Dočkáme se od vlády zvýšení DPH? Navrhují to koaliční TOP 09 a hnutí STAN. Konkrétně by se měla sazba daně z přidané hodnoty zvýšit z 21 na 23 procent. Podle ekonoma Lukáše Kovandy by toto navýšení výrazně pocítily domácnosti, které už nyní obracejí každou korunu. Zeptali jsme se českých politiků. Jasný názor nepanuje ani v rámci samotné vládní koalice.

Naplnit pokladnu zvýšením DPH? Lidovci prý mají jiný nápad. A odjinud z koalice zní vyložený odpor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

„Zvýšení DPH zatíží spíše chudší obyvatelstvo, protože zdraží celou řadu zboží a služeb, s čímž se samozřejmě budou potýkat hůře ti nízkopříjmoví, pro něž to navýšení bude větším podílem než pro bohaté,“ říká pro ParlamentníListy.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, s tím, že v tomto smyslu není tato daň tak úplně sociálně přívětivá, jako by mohla být třeba daň ze mzdy.

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 26103 lidí

Domácnosti, které obracejí každou korunu, by navýšení podle Kovandy určitě pocítily. „U nich bych předpokládal, že to ovlivní jejich chování v tom smyslu, když žijí někde poblíž hranic, že by mohly ještě více jezdit nakupovat třeba do Polska. Pokud k takovému navýšení základní sazby DPH dojde, lze počítat s dalším zdražením a pak by se určitě rozevřely nůžky mezi cenami v České republice a v Polsku. Pro ještě větší okruh českých občanů by bylo atraktivnější vyrážet na nákupy do Polska,“ upozorňuje ekonom.

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků v Parlamentu, do jaké míry podle nich navýšení DPH připadá v úvahu. 

Podle šéfa stínové vlády hnutí ANO a místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka by navrhované zvýšení DPH podpořilo inflaci. „Je to opět výstřel bez promyšlené koncepce. Navíc je to proinflační krok,“ uvedl Havlíček.

„Určitě je to něco, o čem se dá diskutovat,“ odpověděl stručně europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Z nejsilnější vládní strany ODS na tuto otázku reagoval senátor Tomáš Jirsa, kterému se zvyšování daní rozhodně nelíbí. „Na 23 procent? A proč ne na 30 procent? Když už, tak už! Dokud nedojde k razantnímu snížení výdajů státu, není možné zvyšovat daně!“ sdělil ParlamentnímListům.cz senátor Jirsa.

Podporu pro zvyšování DPH nejspíš vláda nenajde ani u koaličních Pirátů. Podle šéfa jejich poslaneckého klubu Jakuba Michálka hledají Piráti spíše cesty, jak snížit zadlužování státu, které nebudou tolik dopadat na běžného občana. 

„Proto podporujeme reformy exekucí a počty vězňů, kteří by měli více pracovat, a hlavně vyřešit problém, že platíme zbytečně vysoké úroky za státní dluh, které by šly snížit závazkem stabilnější měny vůči euru. Taky větší zpoplatnění těžařských firem, omezení daňových výjimek, a naopak zdanění konopí. Rovněž tak navrhujeme zvýšit daň z nemovitosti na obchodní haly a další podobné problematické oblasti, které dopadnou na běžného občana výrazně méně. Díky tomu, že Piráti prosadili solidární příspěvek od energetických firem, nemusíme tolik zvedat daně lidem, a to je cesta, ve které chceme pokračovat,“ uvedl Michálek.

Poslanec SPD Radovan Vích konstatuje, že jejich hnutí se zvyšováním daní fyzickým osobám a živnostníkům absolutně nesouhlasí. „Již dnes máme jednu z nejvyšších úrovní zdanění v rámci zemí OECD. Z každé vydělané koruny si tato vláda dříve nebo později vezme padesát haléřů. Jsou cesty zdanění nadnárodních koncernů, které každoročně vyvádějí z naší země více než 400 miliard korun ve formě dividend bez toho, aby měly povinnost zpětně reinvestovat alespoň část z těchto zisků. Naopak je potřeba daně snižovat, alespoň u základních potravin dočasně na nulu jako v Polsku a na Slovensku,“ řekl nám Vích.

„Místo zvyšování DPH, které povede k dalšímu růstu cen pro obyvatele, by se mělo spíše přistoupit k více progresivnímu zdanění lidí, kteří vydělávají výrazně nadprůměrný příjem. Takovýto návrh máme připraven,“ konstatoval lidovecký poslanec Jiří Horák.

reklama

autor: Radim Panenka

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Napsal id*ot, režíruje kr*tén.“ Miloš Zeman o divadle, ve kterém má Fiala hlavní roli

22:05 „Napsal id*ot, režíruje kr*tén.“ Miloš Zeman o divadle, ve kterém má Fiala hlavní roli

Bývalý prezident Miloš Zeman okomentoval v pořadu XTV blížící se volby na Slovensku, odmítá tvrzení,…