Naše vláda nemá bezpečnou, ale stabilní většinu, tvrdí Vondra

17.08.2012 8:19

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nevidí budoucnost vlády černě. Pořád věří, že je dost silná na to, aby přestála problémy, se kterými se musí potýkat. Podle něj se změnila jen jedna zásadní věc, z bezpečné většiny se stala většina stabilní.

Naše vláda nemá bezpečnou, ale stabilní většinu, tvrdí Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Alexandr Vondra

"Definice bezpečné většiny pochází z doby, kdy se v souvislosti s rozpadem VV nevědělo, kolik poslanců za touto vládou vlastně stojí," řekl Vondra v rozhovoru pro páteční Mladou frontu Dnes. Podle jeho slov mu ani nevadí současná situace, kdy je pro přehlasování opozice potřeba každý hlas. Například pro schválení církevních restitucí je potřeba alespoň sto jeden hlas, koalice tak musela poslední hlas shánět. Mnohdy tak musí vyjednávat s jednotlivci z různých politických stran. "Nebojíme se toho. Je to příběh české demokracie posledních patnácti let, není to nic nového pod sluncem," vidí situaci optimisticky ministr. Starosti mu nedělá ani veto Senátu, který tak zamítl zákon o církevních restitucích. Podle Vondry nebude problém veto přehlasovat. Jak totiž informoval v pátek deník Právo, sto první hlas a těsnou většinu má koalici zajistit bývalá poslanec za ODS, nyní Jihočeši.cz Martin Doktor.

"Já věřím, že tu většinu pro přehlasování senátního veta mít ve sněmovně budeme. Odluka církve od státu spojená s restitucemi církevního majetku není nic nového, je to součást koaliční smlouvy," dodává Vondra.

Blížící se podzimní volby už jsou podle ministra v Senátu cítit. Každý člen vlády to ale podle Vondry věděl dopředu a je na stísněnou atmosféru připravený. "To je tady v Senátu cítit každou minutu a bude to cítit čím dál víc. To jsme od začátku věděli, že září letošního roku bude kritický moment," přiznává Vondra. Vláda pak podle něho žádné přeběhlíky nemá. "Část Věcí veřejných ten koaliční tábor opustila, ale jinak za ním pořád stojí nadpoloviční většina poslanců - tedy za programem vlády stojí nadpoloviční většina," dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…