Ne abyste nosili jeden respirátor 2 roky. Pirát-náměstek radil v TV

18.01.2022 10:33

„Aby se nám nestalo, že někdo nosí jeden respirátor co má ještě od jara 2020.“ I tato hláška zazněla v pondělních Událostech, komentářích z úst náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice. Zaujal též jeho výklad ministerského obrázkového manuálu nebo vysvětlování, v jakém stavu máte opouštět karanténu.

Ne abyste nosili jeden respirátor 2 roky. Pirát-náměstek radil v TV
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Náměstek ministra Josef Pavlovic a manuál pro firmy

Josef Pavlovic, Pirát, náměstek ministra zdravotnictví, představila jednoho z hostů v pondělí večer redaktorka ČT Jana Peroutková.

Anketa

Podporujete vládní návrh, který ve volbách umožní korespondenční hlasování ze zahraničí?

2%
97%
hlasovalo: 34453 lidí

Tu zajímalo, co má dělat, když bude stále vycházet na antigenním testu jako covid pozitivní, i když jí nic nebude. „Půjdete znovu domů,“ pokrčil rameny Pavlovic. Někdejší fotograf a organizátor eventů v lázeňském hotelu v Mariánských lázních, kterého Piráti vyslali jako náměstka na Ministerstvo zdravotnictví, dorazil do Událostí, komentářů hájit ministerská opatření.

„Vy byste zůstala doma, ten kolektiv v práci by nebyl nakažen a vlastně už by se to netýkalo nikoho dalšího,“ vykládal náměstek Pavlovic. A to je podle něj důkaz, že preventivní testování funguje a chrání pracovní kolektivy před karanténami a izolacemi.

K vidění ZDE

S prvním dnem povinného testování na pracovištích je spokojen. Ukázalo se prý, že s ministrem Válkem dokázali připravit dostatečně robustní systém. Dokázali propojit trasovací systém se systémem vystavování neschopenek. „Oni hlásí nakaženého zaměstnance na jednom místě a následně hygienická správa vystavuje neschopenky, vystavuje karantény a zároveň je i ukončuje, takže ten zaměstnavatel už s tím nemá žádnou jinou práci,“ pochvaloval si náměstek.

Záchyty jsou podle něj v očekávané výši nižších tisícovek nakažených. Až převládne varianta omikron, čeká se, že bude odhaleno mnohem více pozitivních.

Následoval dotaz, zda tyto tance kolem covidu někdy skončí, nebo už se stále budeme jen testovat a řešit pozitivitu. „Někteří vědci tvrdí, že právě ten omikron může být ta finální vlna,“ zamyslel se Pirát.

Moderátorka podotkla, že opatření jsou záležitostí politiků, kteří také budou muset jednou rozhodnout o jejich ukončení. Na to Pavlovic reagoval varováním, aby se lidé vyvarovali přílišného optimismu, že omikron je neškodná chřipka. „Zatím k tomu ta data nemáme, nevíme, jaké jsou důsledky, co se týká long covidu. Takže i v rámci této vlny bych doporučoval předběžnou opatrnost,“ nabádal. A právě proto se zavádí testování ve firmách.

Moderátorka se šetrně zeptala, co by se stalo, kdybychom „ohniska rýmy“ nechali bez testování, a náměstka to zjevně pobouřilo. „Omikron je vysoce nakažlivá nemoc, na úrovni spalniček. To není nějaká rýma. Pokud se zaměstnanec vyskytuje na pracovišti a nechrání se, tak může dojít k masivnímu promoření té firmy,“ vykládal dramaticky. A zopakoval, ať se nezapomíná na další opatření, třeba nošení respirátoru kdekoliv, kde potkáváte třetí osobu.

A respirátory také mají být pravidelně měněny. „Aby se nám nestalo, že někdo nosí respirátor, co má ještě od jara 2020,“ poznamenal náměstek Pavlovic. Následovala přednáška, že správně měněný a nošený respirátor je jedno ze základních epidemiologických opatření.

Pak nabádal, aby měnění respirátorů hlídali i zaměstnavatelé, kterým může správné užívání respirátorů zajistit nepřerušený provoz.

Vládní opatření chtějí podle náměstka zpomalit průchod omikronu populací tak, aby to neohrozilo ekonomiku. A také rozložilo zátěž na nemocnice. „Ony se nám pořád ještě nevzpamatovaly z vlny té delty. Sice se vyprazdňují, ale pořád tam nějací pacienti zůstávají, pořád nejsou prázdné,“ vykládal Pavlovic.

Pak několikrát zopakoval slovo „elektivní péče“ a věří, že se k ní nemocnice vrátí od března. To ale neznamená konec epidemie, pořád se mohou vyskytnout nové mutace. Ministerstvo by chtělo zvládat pravidelné přeočkovávání podle mutace, která zrovna bude převládat.

Načež opět varoval před přílišným optimismem, to už tady prý bylo a vždycky pak přišla další vlna.

Když jdete do práce a zpíváte si

Pak generální ředitelka společnosti české pobočky společnosti AMSP hovořila o oddělování odmítačů očkování a roušek od kolektivu a možnostech sankcí až po rozvázání pracovního poměru. A o tom, jak lidé na venkově, kde není kino, divadlo a často ani restaurace nejsou motivováni benefity z tečky a proto se tito „odpírači očkování“ nehrnou do třetí dávky. Zde by měla zasáhnout vláda.

Generální ředitel Český drah Ivan Bednárik pak upozornil na některé praktické nedostatky, třeba že zaměstnavatel nemůže od zaměstnance zjistit, zda byl na třetí dávce, zatímco předtím, když se očkovaní a ti, kteří covid prodělali, netestovali, mohl mít přehled. A nebo že na základě pozitivního antigenního testu nemůže zaměstnanci udělit potvrzení o prodělání nemoci, které potom má právní důsledky.

„Na základě antigenního testu není možné vystavit certifikát o prodělání nemoci, protože antigenní test je jen dokladem o podezření,“ vysvětlil náměstek Pavlovic. Lidem je prý ale doporučováno, aby si po pozitivním antigenním testu zašli i na test PCR, pokud je jich v regionu dostatek.

Příznaky podle Pavlovice karanténu prodlužují nad rámec stanovených pěti dní. „Vracím se pouze za situace, že se cítím dobře a nepozoruji na sobě žádné příznaky onemocnění,“ vysvětlil majitelům pozitivního antigenního testu. Později dodal, že k prodloužení vede jakýkoliv příznak. „Únava, bolest hlavy, krku, ztráta čichu,“ vypočítával. Do práce se člověk má vracet, až když se cítí fit.

„Ale když vám nic není a cestou do práce si radostně prozpěvujete, tak vaše izolace končí po pěti dnech,“ uzavřel výklad.

Generálnímu řediteli Českých drah také vysvětloval rozdíl mezi karanténou a izolací na příkladu turistů na lodi v Benátkách. Karanténa je podezření, izolace je, když máte potvrzení, že jste nemocný. A potvrzením je pouze PCR test.

Pak ještě náměstek Pavlovic popisoval, jak ministerstvo pro zaměstnavatele připravilo manuál, jak na testování. „Když jsem zaměstnavatel, tak tady mám poměrně jednoduchý graf, podle kterého mohu snadno postupovat,“ radil s omalovaným papírem v ruce. Jsou i speciální manuály, třeba pro lyžařské kurzy.

Na dotaz, jak se ministr Válek postaví k vyhlášce předchůdce Vojtěcha o povinném očkování, náměstek Pavlovic nechtěl odpovídat, vše prý řekne ministr po jednání vlády. „Doporučuju počkat na středu devatenáctého,“ poradil.

„Ti očkovaní nám pomáhají hodně, protože právě díky nim nemáme takové zatížení nemocničního systému,“ vykládal dále. Neočkovaný má prý osmkrát větší pravděpodobnost, že skončí na JIP. „Děkuji, že pomáhají spoluobčanům tím, že nezatěžují lůžka JIP,“ rozloučil se.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…