Hodí se zejména pro testování pracovních nebo školních kolektivů. Zdravotníci při něm sice odeberou vzorky každému člověku ze skupiny zvlášť, pak se ale část každého vzorku smíchá do jednoho společného. Místo 5 -10 testů tak laboratoř vyhodnocuje pouze jeden. „Vysoká citlivost PCR testů umožňuje smíchat 5 až 10 vzorků, stačí jediný pozitivní a test vyjde pozitivně. Pak se laboratoř vrací zpět k jednotlivým vzorkům a vyhodnocuje je zvlášť. Pokud jsou ovšem všechny vzorky negativní, získáte díky jedinému testu několik negativních výsledků najednou,“ popisuje Petr Polanský, který pracuje na krajské hygienické stanici v Ostravě, kde se zabývá právě testováním a trasováním.
Nápad zaujal pirátskou krajskou zastupitelku Zuzanu Klusovou, která se problematikou šíření koronaviru v OKD už několik měsíců zabývá. „Bylo by to pro rizikové provozy jako je OKD chytré a efektivní řešení. Umožnilo by hromadně testovat pracovní kolektivy nebo směny, které jsou v úzkém kontaktu. Bohužel se objevují první případy opakované nákazy, a to i u příznakových průběhů. Neustálé plošné testování je tady prakticky jediným způsobem, jak se účinně bránit rozšíření epidemie koronaviru. Je však velmi nákladné a zabírá testovací kapacity. Metoda pool testingu se jeví jako velmi účinná alternativa, která funguje, když ještě není nákaza příliš rozšířená. Jestliže v OKD zatím evidují pouze několik desítek aktivních případů, bylo by to vhodné řešení,“ vysvětluje Zuzana Klusová.
Výhodou může být také to, že právě nemocnice Karviná-Ráj připravuje na základě zkušeností s testováním několika tisíc zaměstnanců těžařské firmy metodiku pro plošné testování pro celé Česko a mohla by zde tedy novou metodu zapracovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV