Ne, nejsme si všichni rovni. Zkušená novinářka překvapuje fakty kolem trestu pro Davida Ratha

27.05.2015 14:54 | Zprávy

Davidu Rathovi hrozí vyšší trest, než který by za stejné činy dostal u soudu obyčejný člověk. Rath je totiž veřejný činitel, a na ty české právo pamatuje vyššími tresty kvůli vyšší společenské nebezpečnosti jejich konání. Na odborném serveru Česká justice o tom píše dlouholetá mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Ne, nejsme si všichni rovni. Zkušená novinářka překvapuje fakty kolem trestu pro Davida Ratha
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Podle ní má pro veřejné činitele trestní řád zvláštní sazby. „Tedy nikoli padni komu padni, nýbrž padni dvakrát tolik. Využije-li se zásada oportunity v trestním řízení, neplatí pro Ratha nic, co pro obyčejného člověka, i kdyby ukradl jen rohlík v krámu,“ píše Válová v úvodu svého zamyšlení.

Jiná pravidla platí pro veřejné činitele u soudu i v dalších ohledech. Běžný člověk by se po pádu z kola rozhodně neměl spoléhat na to, že soud shledá jeho účast nutnou a hlavní líčení odročí. Běžný člověk by měl soudu zaslat omluvu spolu s potvrzením od lékaře a zároveň dát soudu najevo, že se chce hlavního líčení účastnit, např. tím, že požádá o odročení. „Pokud by tyto kroky nepodnikl a soud neshledal jeho účast na hlavním líčení nutnou, proběhlo by hlavní líčení bez jeho účasti,“ popisuje běžnou situaci na svých stránkách Člověk v tísni.

Jenže v případu Davida Ratha proti medicínskému stanovisku Rathova ošetřujícího lékaře objednal soud zprávu soudního znalce. „Je to neekonomické, neboť kam by tento stát přišel, kdyby všem obžalovaným omluveným z hlavního líčení z důvodu nemoci opatřoval soudní znalce,“ přiznává Válová s tím, že je to nicméně zákonné a z hlediska vývoje procesu s Davidem Rathem logické.

Trestní řád rozděluje občany do dvou kategorií

Připomíná, že lidi do dvou kategorií rozděluje samotný trestní řád. „Veřejný činitel podle trestního zákona v případě prokázaného přijetí úplatku čelí trestu až dvanáct let na rozdíl od pětileté hranice u obyčejného člověka. A od výše trestu se odvíjí proces,“ uvádí Válová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…