Ne politika gest, ale politika hodnot, kázala ódéesce Pekarová. Fiala, první od Havla...

09.04.2022 13:40 | On-line

V sobotu ráno odstartoval druhý den kongresu ODS. K delegátům promluvili také pozvaní hosté. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která zdůraznila, že je třeba čelit diktátorovi Vladimiru Putinovi a zároveň vládnout zodpovědně ve vztahu k českým financím. Promluvil také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, jenž přiznal, že o ODS míval své pochybnosti, ale dnes je za vládní spolupráci rád; delegátům popřál, ať z této spolupráce nevzejdou žádní spolupachatelé. Slovo dostal i šéf STAN Vít Rakušan, jenž složil hold celé ODS. A nakonec přišel šéfpirát Ivan Bartoš...

Ne politika gest, ale politika hodnot, kázala ódéesce Pekarová. Fiala, první od Havla...
Foto: Screen FB ODS
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Maarkéta Pekarová Adamová na kongresu ODS

ODS v pátek a v sobotu pořádá volební kongres. Po dlouhých letech jako nejsilnější vládní strana. Ale také v roce, kdy ruská armáda vtrhla na Ukrajinu. Na kongresu proto dostal možnost promluvit ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Ale nejen on.

K občanským demokratům pronesla pár slov také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, dnes předsedkyně Sněmovny a šéfka jedné ze stran v koaliční vládě.

„Vážený pane předsedo, milý Petře, vážení kolegové, občanští demokraté,“ začala Pekarová Adamová. A vrátila se do roku 2018, kdy promlouvala na kongresu ODS jako místopředsedkyně TOP 09. „Zastupovala jsem našeho tehdejšího předsedu. Asi všichni víme proč,“ pronesla v narážce na fakt, že tehdy TOP 09 předsedal Jiří Pospíšil, dlouholetý politik ODS, který se však se stranou nakonec neshodl na dalším politickém směřování a přestoupil do TOP 09.

Tehdy Pekarová Adamová vyzývala ke spolupráci na pravici. Dnešní senátorka Miroslava Němcová (ODS) jí prý tehdy za tuto výzvu poděkovala. Pekarová si vzpomněla na dort, který společně s předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou dali v létě k narozeninám Petru Fialovi. Na dortu bylo napsáno, že je to dort pro premiéra. Tehdy prý ještě mnozí nevěřili, že se to podaří.

Ale podařilo se, předseda ODS Petr Fiala je premiérem a koalice SPOLU, tedy koalice ODS, lidovců a TOP 09, je nesilnějším vládním uskupením. Pekarová Adamová tady poděkovala všem členům ODS za spolupráci na dlouhé cestě za vznikem této vlády. „Ukázalo se, že změna je nejen občany žádaná, ale také možná,“ zaznělo z úst předsedkyně TOP 09.

A jedním dechem dodala: „Je to jen první krok na dlouhé cestě k ukotvení České republiky ve světě jako prosperující moderní zemně, která ctí lidská práva a obecně svou politiku staví na důležitých hodnotách. Kde je Česko hrdá země, ve které se dobře daří nejen hrstce vyvolených, ale drtivé většině společnosti. A kde je silná střední třída, o kterou se následně mohou opřít ti, kteří to potřebují,“ konstatovala Pekarová Adamová.

Vzhledem k tomu, v jak špatném stavu předal Českou republiku šéf ANO Andrej Babiš a vzhledem ke covidové pandemii to rozhodně nebylo a nebude snadné. Ale navrch se ještě přidala válka nedaleko našich hranic. Ale vláda v čele s Petrem Fialou podle Pekarové Adamové úspěšně dělá, co může. „I kvůli tomu, že neděláme politiku marketingových gest, ale politiku hodnot. A protože to není vždy přijímáno a vítáno s pochopením, tak vám za to chci poděkovat. Rozhodně to není samozřejmé,“ zdůraznila Pekarová Adamová.

Do budoucnosti se prý dívá s jistou mírou optimismu, byť především s pokorou, že vláda bude v této své politice dál pokračovat a bude dál stát proti ruskému agresorovi, proti diktátorovi Vladimiru Putinovi, bude dál pomáhat ukrajinským uprchlíkům, ale zároveň všem českým občanům, kteří jsou dnes v tíživé situaci. A zároveň vyjádřila naději, že vláda pětikoalice povede zemi zodpovědně. Nakonec Pekarová Adamová vyjádřila naději, že za 2 roky na 31. kongresu ODS bude moci říct, že se jim všem společně daří překonávat nesnadné překážky.

Po Pekarové Adamové dostal slovo předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. A ten hned na úvod přiznal, že ještě před dvěma lety o ODS pochyboval.

„Já jsem musel na občanské demokraty i na mnoho z vás změnit názor. Před dvěma lety jsem byl v některých ohledech vůči ODS opatrný a přemýšlel jsem o té spolupráci, jestli ji dokážeme dotáhnout do konce a jestli tato spolupráce naplní ta očekávání, zda přinese tu změnu a naplní očekávání KDU-ČSL i ostatních partnerů. A jsem rád, že jsme to dotáhli do konce. Mě velmi příjemně překvapila ta spolupráce s vámi. ... Ukázalo se, že to může fungovat nejen lidsky, ale i politicky, ve prospěch České republiky i ve prospěch Evropské unie i NATO,“ poznamenal Jurečka.

Ing. Marian Jurečka

  • KDU-ČSL
  • Od 1.11. pověřen řízením Ministerstva životního prostředí
  • místopředseda vlády

„Jsem rád, že jsem tady dnes s vámi, že jsme tady spolu. A že SPOLU tady je a že dokážeme společně měnit Českou republiku k lepšímu. A spolu s vámi věřím v lepší budoucnost,“ uznal Jurečka. V předsedovi ODS Petru Fialovi má podle Jurečky Česká republika premiéra, který opět dělá takovou politiku, na kterou je možné být hrdý.

„Máme dobrý tým a dobrého premiéra, na kterého můžeme být hrdí. Je to premiér, který na první pohled nedělá velká ramena, ale svými činy si umí vydobýt respekt,“ pravil Jurečka. A přišel potlesk.

„Jsme v situaci, kdy po období 90. let a respektu, který tady byl díky politice Václava Havla, jako partner, který umí ve středoevropském prostoru tvořit konstruktivní a rozumnou politiku. A to je dneska velmi důležité. Je to důležité i z hlediska předsednictví v EU, které Česká republika bude mít. A já věřím, že tým Petra Fialy výzvy jako je Green Deal dokáže zreálnit, přiblížit je lidem, že dokáže zareagovat na klimatickou změnu, která nepočká, která tady je, ale bude brána v kontextu potřeb firem a především v kontextu potřeb domácností,“ rozjel se Jurečka.

„Že dokážeme tu politiku dělat pro lidi. že maminka samoživitelka uvidí, že jí pomůžeme, že táta, který je vojákem, tak uvidí, že tu obrannou politiku bereme vážně. Že podnikatel uvidí, že bude moct zaplatit za plyn a jestli ten plyn vůbec bude. Že mu pomůžeme. My ty kroky děláme, i když ne u všeho se fotíme,“ pokračoval.

Nakonec vyjádřil naději, že spolupráce koalice SPOLU bude úspěšně pokračovat i na komunální a senátní úrovni. „A ať z té činnosti, kterou budeme spolu dělat, nejsou žádní spolupachatelé. Ať se daří,“ rozloučil se s delegáty kongresu Jurečka.

Po Jurečkovi dostal prostor předseda hnutí STAN a stávající ministr vnitra Vít Rakušan. Před ODS se sklonil. Sklonil se před velkým nasazením ODS v předvolební kampani. „Vy jste dokázali znovu nalézt vítěznou mentalitu. Vy jste stranou, která se dokázala dostat z období, kdy už ji mnozí posílali někam do 90. let a do dějin, tak vy jste se dokázali zvednout a dokázali jste opět zvítězit v parlamentních volbách. To může být pro ostatní strany, které krizemi procházejí nebo je čekají, inspirací,“ podotkl Rakušan.

Poté složil hold přímo Petru Fialovi. „Petře promiň mi to, ale kdybychom ještě tak před 5 lety mluvili o Petru Fialovi jako o silném lídrovi, tak by se možná mnozí političtí komentátoři a mnozí novináři tak trochu ironicky ušklíbali. A je dnes nějaký silnější politický lídr v ČR než Petr Fiala? Je tady nějaký větší státník, který vyrazil na Ukrajinu, což nám oznamoval svým roztomilým způsobem a trochu vyděsil bezpečnostní složky naší země, ale zvládl to? V téhle chvíli vrátil Petr Fiala do české politiky, a já mám pocit, že od Havla poprvé, to, za co patří poděkování,“ zdůraznil.

„Nesmíme Petra Fialu příliš rozmazlit, takže poslední věta,“ pokračoval Rakušan. Ale vět pronesl ještě víc. Ona „poslední věta“ spočívala v přiznání, že Petr Fiala je dobrý šéf, se kterým se dá jednat, což je zásadní v těchto těžkých časech, kdy je třeba hledat cesty. „Rozhodně i na mezinárodním poli a říkat, že Ukrajina je naším spojencem a Rusko je agresor. Všech těch pět stran ví, že Rusko je agresor a Ukrajina je oběť,“ prohlásil Rakušan.

Nakonec vyjádřil naději, že vládní spolupráce pěti stran bude pokračovat i po podzimních volbách a že zůstane hrází proti populismu a bude dál pracovat ve prospěch občanů. „Ale protože jsem politickým konkurentem, tak do dalších let ODS popřeji přiměřený úspěch,“ uzavřel svůj proslov Rakušan.

Jako poslední na pódium přišel předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Řekl, že vláda tak či tak musí pracovat pro všechny občany, nejen pro ty, kteří ji dali svůj hlas ve volbách a tím zvítězila, ale také pro ty, kteří současnou vládu nevolili.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

„Komunisté a část té proruské úderky je mimo Sněmovní a korupční hnutí Andreje Babiše je v opozici a já jsem rád, že tomu tak je. Ale tohle nebylo naším konečným cílem, ale prostředkem k naději na lepší budoucnost,“ pronesl Bartoš s tím, že tato vláda si opravdu nemůže dovolit zklamat nejen své voliče, ale obecně nemůže zklamat všechny občany ČR, protože dnešní složitá situace si to žádá.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …