Německo: Sankce proti Moskvě porušují mezinárodní právo. A Rusko hospodářsky roste

15. 8. 2017 7:21

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung zmiňuje velmi příznivý vývoj ruské ekonomiky, která roste navzdory sankcím takřka závratným tempem. Z pohledu Moskvy nadějná čísla přicházejí jen pár týdnů po dalších protiruských sankcích USA.

Německo: Sankce proti Moskvě porušují mezinárodní právo. A Rusko hospodářsky roste
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina

Když Západ v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu uvalil na Rusko ekonomické sankce, mnozí předpovídali Moskvě velmi černou budoucnost. Hovořilo se o možném ekonomickém kolapsu, který by mohl za určitých podmínek otřást i s Putinovým režimem. Naproti tomu někteří experti zase tvrdili, že Rusko při své velikosti žádné sankce nezlomí. Aktuální čísla Národního statistického úřadu potvrzují, že pravdu měli právě oni.

Ve druhém čtvrtletí rostla dle německého deníku ruská ekonomika v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 2,5 %, což je nejvyšší růst od třetího čtvrtletí roku 2012. Ruské ekonomice se daří jako celku, ale stejné to je i v jednotlivých odvětvích. Nejvíce optimismu vzbuzuje odvětví stavebnictví a průmyslu, které rostlo obzvlášť prudce. V podstatě jediné odvětví, které zaznamenalo ve druhém čtvrtletí letošního roku pokles, bylo zemědělství.

Ruská ekonomika se tak až překvapivě dobře vypořádala nejenom se sankcemi, ale také s razantním poklesem cen ropy. Velmi dobrý výsledek je o to překvapivější, že ekonomika Ruska je silně závislá na příjmech z ropy a zemního plynu. Jak německý deník připomíná, hrubý národní produkt je od konce roku 2016 opět na vzestupu. A to po sedmi předchozích čtvrtletích, kdy to s ruským HDP vypadalo značně nejistě.

Oznámení o nadějných číslech ruské ekonomiky přicházejí jen několik týdnů poté, co americký Kongres schválil další kolo sankci proti Íránu, KLDR a rovněž proti Rusku. Ovšem zatímco v reakci na protiruské sankce před třemi lety byl postoj západních zemí v podstatě jednotný, nyní tomu tak rozhodně není. Nejedná se přitom o odmítání sankcí ze strany politiků, jako je Marine Le Penová či Viktor Orbán, ale proti sankcím jsou i vrcholní němečtí politici.

Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová dokonce americké sankce proti Rusku označila za krok, který „porušuje mezinárodní právo“. Jedním z pádných důvodů, proč se Německu nové kolo protiruských sankcí příliš nezamlouvá, je ovšem naprosto pochopitelný. Američané chtějí sankcionovat i ty německé společnosti, které by snad chtěly s ruskou stranu dál pokračovat v byznysu. A to se týká zejména oblasti dodávek zemního plynu a ropy. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …