Český velvyslanec na Ukrajině tamním novinám: Zemana si nevšímejte, politiku u nás dělá vláda. Ta stojí za Vámi a sankcemi proti Rusku

09.08.2017 22:02

Český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula vysvětloval tamním novinářům, jak je možné, že je český prezident tolik vstřícný k ruské straně, pokud jde o rusko-ukrajinský konflikt na jihovýchodě země. České čtenáře o rozhovoru informuje server Aktuálně.cz. Velvyslanec v podstatě Ukrajince ujistil, že česká vláda stojí za Ukrajinou a plně podporuje protiruské sankce.

Český velvyslanec na Ukrajině tamním novinám: Zemana si nevšímejte, politiku u nás dělá vláda. Ta stojí za Vámi a sankcemi proti Rusku
Foto: pixabay.com
Popisek: Socha archanděla Michaela na kyjevském Maidanu
reklama

Ukrajinští novináři chtěli vysvětlit rozpory v české politice. Jak je možné, že česká vláda na jedné straně podporuje protiruské sankce, které byly na Ruskou federaci uvaleny poté, co ruští vojáci obsadili ukrajinský poloostrov Krym, ale český prezident Miloš Zeman se na straně druhé staví vstřícně právě k Rusku.

Matula dal jasně najevo, že názory českých politiků se mohou lišit, ale podle české ústavy zahraniční politiku určuje vláda, takže názor kabinetu je to jediné, co je z mezinárodního hlediska důležité. A vláda vítá sbližování Ukrajiny s EU, neuznává anexi Krymu Ruskem a ctí celistvost Ukrajiny.

Celý článek naleznete zde.

„Nejsou ale žádné pochybnosti o tom, že česká vláda, která odpovídá za koncepci zahraniční politiky státu, má zájem na dobrých vztazích s Ukrajinou,“ vysvětlil Matula. „Pokud jde o prezidenta Zemana… Jako velvyslanec respektuji právo prezidenta vyjadřovat svůj názor k otázkám zahraniční politiky,“ doplnil diplomat. „Samozřejmě vím, že řada jeho výroků se Ukrajině nelíbila. Většina z nich ale pochází z let 2014 a 2015,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

8:07 Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí za…