Německo se zastavilo, a není to mrazem. Traktory blokují dálnice, stojí doprava. Vláda odmítá ustoupit

08.01.2024 16:13

V mrazivý lednový den vyjeli němečtí zemědělci do terénu. Traktory místo práce na poli blokují dálnice. Při jejich protestu proti reformám Scholzovy vlády se celé Německo prakticky zastavilo. K protestům se navíc přidala i další odvětví, stojí veškerá doprava. Vláda však odmítá ustoupit.

Německo se zastavilo, a není to mrazem. Traktory blokují dálnice, stojí doprava. Vláda odmítá ustoupit
Foto: Repro X
Popisek: Němečtí zemědělci na cestě do Mnichova

Německo je paralyzováno blokádou naštvaných zemědělců, kteří zablokovali dopravu na mnoha místech země. Zemědělci, kteří protestují proti chystanému snížení dotací na zemědělskou naftu a zrušení dalších úlev, zablokovali centra měst včetně Berlína, Mnichova, Mohuče a mnoha dalších.

V centrech měst se pohybují tisícovky traktorů a na okolních tazích vznikají desítky kilometrů dlouhé kolony. Lidé mají problém dostat se do práce, automobilka Volkswagen dnes na několika místech raději zastavila výrobu. Německá vláda ale nehodlá ustoupit a na schválených změnách trvá.

Zemědělci dnes ve velkém protestují kvůli chystanému snížení dotací na zemědělskou naftu a zrušení dalších úlev. Odhaduje se, že dnešní protesty mohou být vůbec největší v historii moderního Německa. Zemědělci svými vozidly blokují přístup k dálnicím a centrům měst.

Zablokovány byly i hraniční přechody s Českou republikou, což ráno nemile překvapilo pendlery za prací. V poledním vysílání České televize se řešilo, jak je možné, že o demonstracích hned za hranicí nebyli občané ČR informováni.

Protestující se na německých komunikacích objevili už v noci.

Jen v Mnichově policie uvedla, že k městu doprovodila asi 5 500 traktorů z okolních regionů. Na pozdější dobu bylo naplánováno shromáždění v centru bavorské metropole. Úřady ve spolkové zemi Braniborsko uvedly, že protestující zemědělci zablokovali celá města včetně Brandenburgu a Chotěbuzi.

Berlínská policie uvedla, že na ulici 17. června mezi Braniborskou bránou a slavným Vítězným sloupem napočítala 566 traktorů, nákladních a osobních aut, dodávek a přívěsů a dalších 550 lidí šlo pěšky.

 

 

Policie v Porýní-Falci informovala o 18 až 20 kilometrů dlouhé koloně s více než tisícovkou traktorů a nákladních aut, která se pohybovala po dálnici směrem k hlavnímu městu spolkové země Mohuč. Četné demonstrace zemědělců s těžkou technikou se konaly také v městských oblastech Hamburku a Brém a v Düsseldorfu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Kvůli protestům zemědělců se zastavila výroba v továrně Volkswagenu ve Východním Frísku, zaměstnanci se nemohli dostat na svá pracoviště. „Výroba je dnes pozastavena,“ uvedla v pondělí mluvčí VW s tím, že přístupové cesty do závodu v Emdenu jsou kvůli protestům zablokovány.

 

 

Situaci ještě více zkomplikoval protest zaměstnanců v dopravě, kteří se rovněž domáhají změkčení reforem. Protestují i železničáři, očekávalo se zastavení výroby v mnoha továrnách. Někteří hovoří o největší stávkové akci od roku 1945.

Německá vláda dnes ale uvedla, že neuvažuje o dalších změnách plánů na postupné ukončení zemědělských dotací. „Ve vládě se neuvažuje o tom, že by se něco měnilo,“ uvedl mluvčí vlády na pravidelné tiskové konferenci v Berlíně. „Nakonec musí vláda rozhodnout a musí vést, a to nemůže být vždy ke spokojenosti všech,“ dodal podle informací Deutsche Welle.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck vyzval v souvislosti s protesty k diskusi o zemědělském sektoru. Zelený politik, který je zároveň německým vicekancléřem, uvedl, že skutečným problémem pro zemědělce je ekonomické prostředí, ve kterém se pohybují, a to pod silným tlakem diskontů, jatek a mlékáren, jakož i kolísajícího světového trhu.

„Jsou dobré a špatné roky, ale především je tu strukturální problém,“ řekl Habeck ve videu ministerstva hospodářství.

Spolupředseda Zelených je prvním místopředsedou vlády, ministrem pro hospodářství a klimatickou změnu a hlavním lídrem klimatické transformace. V Německu je označován jako „superministr“ a je hlavním terčem protestů.

Habeck a jeho žena už pocítili protesty probíhající od minulého týdne na vlastní kůži, když o víkendu při návratu ze soukromé dovolené na ostrově u severního pobřeží Německa museli několik hodin čekat na příjezd trajektu, protože stovky zemědělců blokovaly přístav.

Ministr Habeck byl terčem kritiky už v minulosti. Třeba když vloni v srpnu lidem sdělil, že je čeká „těžkých pět let“ tranzice z fosilní ekonomiky na zelenou.

Habeckovi Zelení se také stali terčem kritiky, když proti zdrženlivějšímu postoji koaličních partnerů a kritice ze strany spolkových zemí prosadili vypnutí posledních fungujících jaderných elektráren.

Dlouhodobě je též zpochybňována Habeckova erudice. Superministr mající pod palcem celé hospodářství je absolvent oboru filozofie- filologie.

To mu nebránilo například sebevědomě poučovat energetické manažery, jak funguje elektrárna.

Spíše smích pak vzbudil jeho ekonomický výklad v televizním studiu, že firma která nevydělává ještě nemusí skončit v insolvenci a bankrotu.

Vláda Olafa Scholze, před dvěma lety prezentovaná jako „svěží vítr“ změn a reforem po letech spíše umírněné politiky Angely Merkelové čelí čím dál intenzivnější kritice. Spojenectví sociální demokracie, Zelených a středové FDP, přezdívané podle stranických barev „semafor“, čelí mnoha problémům a nedávné referendum členstva v FDP, ač nezávazné, podpořilo další setrvání strany ve vládě jen velmi těsně.

Navíc letos čekají Německo volby v „nových“ spolkových zemích bývalé NDR, kde se očekává velký nástup Alternativy pro Německo, hlavním mediálním proudem označované za utrapravicové extremisty. V Sasku, kde má AfD tradičně nejsilnější pozici, by podle posledního průzkumu dokázala sestavit vládu sama, bez koaličních partnerů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jsem zvědavá , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehelka , 08.01.2024 16:40:06
čeho dosáhnou. Příští pondělí v Německu proběhne údajně mega stávka většího rozsahu. A co u nás?

|  15 |  0

Další články z rubriky

Mrazivé: Fico tušil, co se stane

17:46 Mrazivé: Fico tušil, co se stane

Jen čekám, kdy se tato frustrace přetaví ve vraždu. Toto řekl Robert Fico o voličích Progresivního S…