Nenáviděli jsme ruštinu, promluvila herečka Eliška Balzerová o roce 1968

02.08.2018 9:27

Socialismus nemohl mít lidskou tvář, myslí si Eliška Balzerová. V rozhovoru pro Magazín+TV Dnes se rozhovořila o srpnové okupaci z roku 1968. „Začali jsme nenávidět ruštinu,“ popisuje vliv okupace na názory její a jejích přátel. A zmínila i incident, při kterém ruští vojáci zabili matku s dítětem.

Nenáviděli jsme ruštinu, promluvila herečka Eliška Balzerová o roce 1968
Foto: Archiv autora, prstc youtube
Popisek: Růžový tank vykládání Brno
reklama

Elišku Balzerovou znají diváci například ze seriálu Nemocnice na kraji města nebo z filmu S tebou mě baví svět. V době invaze vojsk Varšavské smlouvy jí bylo devatenáct let. Její nejsilnější zážitek z okupace byl prý tank, jehož řidič nevěděl, kam má jet, protože obyvatelé otočili ukazatele a napsali na ně v azbuce MOSKVA. Tak se otáčel a vytrhával dláždění. Když pak mluvili s vojákem, který na tanku seděl, tak brečel, že nechtěl jet, že má v Rusku rodinu.

Anketa

Je slušné doufat, že Miloš Zeman brzy umře?

hlasovalo: 17532 lidí

Dále vzpomíná i na předvečer okupace. Při cestě do Krumlova jim prý řekli, že se tam stala tragédie, že někoho zastřelili a že nesmí jet dál. „Mladá paní s dítětem v náručí se chtěla podívat, co to rachotí po silnici, pohnula záclonkou za oknem a voják vypálil dávku ze samopalu. Ona i s dítětem byla na místě mrtvá,“ vzpomíná Eliška Balcerová. O takových incidentech se prý jen šeptalo a měly být zapomenuty.

Byla tehdy přesvědčená, že se Sověti Československa již nikdy nevzdají. Bála se, že se z něj dokonce stane další ze sovětských republik a také zda se vůbec ještě otevřou vysoké školy. Dle svých slov ani nevěřila v socialismus s lidskou tváří. Bylo to pro ni jen další komunistické heslo. Vyprávěla, jak když šla s babičkou do kostela, tak na rohu stál „fízl“ a zapisoval. „Socialismus, komunismus nebo jakákoli diktatura nemá lidskou tvář,“ tvrdí herečka. Alexander Dubček na ni působil jako někdo, kdo cosi hraje. Balcerová uvádí, že nevěřila, že by byl tak naivní. „Musel přece vědět, jestliže tam studoval, s kým má tu čest,“ míní herečka.

Fotogalerie: - Srpen 1968

Srpen 1968 v ulicích Valašského Meziříčí
Srpen 1968 v ulicích Valašského Meziříčí
Srpen 1968 v ulicích Valašského Meziříčí
Srpen 1968 v ulicích Valašského Meziříčí
Srpen 1968 v ulicích Valašského Meziříčí
Srpen 1968 v ulicích Valašského Meziříčí

Po okupaci prý začala spolu s přáteli Rusy nenávidět. „Začali jsme nenávidět i ruštinu, kterou jsem já do té doby měla docela ráda. Dodnes, když slyším její hrdelní přízvuk, cítím v tom okupantský tón a říkám si – někteří lidé se nestanou pokornými nikdy,“ svěřuje svou deziluzi Balcerová. Citovala Isaka Babela a větu, která se prý na Rusy a osmašedesátý přesně hodí: „Jak my přinášíme svobodu, to je strašlivé.“

Normalizační atmosféra strachu je prý poznamenala všechny, všude probíhaly čistky. I když se pak dostala na Západ, při diskuzích o politice šeptala a ohlížela se. „Okupace a následná normalizace nás naučila nedůvěřovat lidem a se svými názory se uzavírat před okolím,“ zakončuje vzpomínky na invazi vojsk a její následky herečka Eliška Balzerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A který pořad ČT se věnuje dezinformacím?! Zprávy!“ Rozhovor publicisty a mluvčího „elfů“ se totálně vyhrotil

17:58 „A který pořad ČT se věnuje dezinformacím?! Zprávy!“ Rozhovor publicisty a mluvčího „elfů“ se totálně vyhrotil

V debatním klubu se střetli mluvčí anonymní aktivistické skupiny tzv. českých elfů Bohumil Kartous a…