Nenáviděli jsme ruštinu, promluvila herečka Eliška Balzerová o roce 1968

02.08.2018 9:27

Socialismus nemohl mít lidskou tvář, myslí si Eliška Balzerová. V rozhovoru pro Magazín+TV Dnes se rozhovořila o srpnové okupaci z roku 1968. „Začali jsme nenávidět ruštinu,“ popisuje vliv okupace na názory její a jejích přátel. A zmínila i incident, při kterém ruští vojáci zabili matku s dítětem.

Nenáviděli jsme ruštinu, promluvila herečka Eliška Balzerová o roce 1968
Foto: Archiv autora, prstc youtube
Popisek: Růžový tank vykládání Brno

Elišku Balzerovou znají diváci například ze seriálu Nemocnice na kraji města nebo z filmu S tebou mě baví svět. V době invaze vojsk Varšavské smlouvy jí bylo devatenáct let. Její nejsilnější zážitek z okupace byl prý tank, jehož řidič nevěděl, kam má jet, protože obyvatelé otočili ukazatele a napsali na ně v azbuce MOSKVA. Tak se otáčel a vytrhával dláždění. Když pak mluvili s vojákem, který na tanku seděl, tak brečel, že nechtěl jet, že má v Rusku rodinu.

Anketa

Je slušné doufat, že Miloš Zeman brzy umře?

hlasovalo: 17577 lidí

Dále vzpomíná i na předvečer okupace. Při cestě do Krumlova jim prý řekli, že se tam stala tragédie, že někoho zastřelili a že nesmí jet dál. „Mladá paní s dítětem v náručí se chtěla podívat, co to rachotí po silnici, pohnula záclonkou za oknem a voják vypálil dávku ze samopalu. Ona i s dítětem byla na místě mrtvá,“ vzpomíná Eliška Balcerová. O takových incidentech se prý jen šeptalo a měly být zapomenuty.

Byla tehdy přesvědčená, že se Sověti Československa již nikdy nevzdají. Bála se, že se z něj dokonce stane další ze sovětských republik a také zda se vůbec ještě otevřou vysoké školy. Dle svých slov ani nevěřila v socialismus s lidskou tváří. Bylo to pro ni jen další komunistické heslo. Vyprávěla, jak když šla s babičkou do kostela, tak na rohu stál „fízl“ a zapisoval. „Socialismus, komunismus nebo jakákoli diktatura nemá lidskou tvář,“ tvrdí herečka. Alexander Dubček na ni působil jako někdo, kdo cosi hraje. Balcerová uvádí, že nevěřila, že by byl tak naivní. „Musel přece vědět, jestliže tam studoval, s kým má tu čest,“ míní herečka.

Po okupaci prý začala spolu s přáteli Rusy nenávidět. „Začali jsme nenávidět i ruštinu, kterou jsem já do té doby měla docela ráda. Dodnes, když slyším její hrdelní přízvuk, cítím v tom okupantský tón a říkám si – někteří lidé se nestanou pokornými nikdy,“ svěřuje svou deziluzi Balcerová. Citovala Isaka Babela a větu, která se prý na Rusy a osmašedesátý přesně hodí: „Jak my přinášíme svobodu, to je strašlivé.“

Normalizační atmosféra strachu je prý poznamenala všechny, všude probíhaly čistky. I když se pak dostala na Západ, při diskuzích o politice šeptala a ohlížela se. „Okupace a následná normalizace nás naučila nedůvěřovat lidem a se svými názory se uzavírat před okolím,“ zakončuje vzpomínky na invazi vojsk a její následky herečka Eliška Balzerová.

reklama

autor: kas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…