Neoprávněná činnost pro cizí moc: Protlačily si nový trestný čin tajné služby?

23.12.2024 23:06 | Monitoring

Nový trestný čin „neoprávněná činnost pro cizí moc“, schválený tento týden vládní koalicí jako součást legislativního balíčku Lex Ukrajina, vyvolává diskuse o svém původu a účelu. Největší obavy souvisejí s jeho nejasnou definicí a s možným zneužitím k omezení svobody projevu či k postihování politických oponentů. Ekonom Pavel Šik, s odkazem na analýzu Daniela Kaisera publikovanou na Echo24, poukazuje na svědectví z vládního tábora, podle kterého mohla tuto právní úpravu iniciovat tajná služba. Výhrady proti novému trestnému činu přitom vyslovil i Nejvyšší soud.

Neoprávněná činnost pro cizí moc: Protlačily si nový trestný čin tajné služby?
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Michal Koudelka z BIS na semináři v Poslanecké sněmovně

V článku s názvem "Mcfialismus" Daniel Kaiser na serveru Echo24 kritizuje některé kroky současné vlády, které podle něj omezují svobodu projevu a připomínají praktiky z minulosti. Uvádí příklad legislativního zásahu, který podle něj může být nebezpečný a snadno zneužitelný proti politickým odpůrcům. Odsuzuje vypínání webů, působení vojáka Foltýna na úřadu vlády, návrhy z ministerstva vnitra na monitorování nálad státních úředníků a nový zákon o podvracení republiky. Tyto kroky označuje souhrnně jako „mcfialismus“, což je narážka na amerického senátora z 50. let minulého století během tzv. „mccarthismu“. Tento termín označuje éru charakterizovanou honem na domnělé komunisty a jejich pronásledováním, často bez důkazů, což vedlo k omezování svobody projevu a základních práv.

Nový trestný čin „neoprávněná činnost pro cizí moc“ podle Kaisera nevznikl přímo z iniciativy předkladatelů zákona, ale byl podle něj výsledkem lobbingu tajných služeb, které si jej údajně objednaly u vlády. Tento názor podle jeho slov vychází ze svědectví z prostředí vládního tábora.

Nový trestný čin může bezpečnostním složkám poskytnout širší pravomoci při monitorování a vyšetřování činností, které by mohly být vykládány jako „neoprávněná činnost pro cizí moc“. To by mohlo vést k většímu využití jejich zpravodajských informací v trestním řízení a zvýšení jejich vlivu na právní a bezpečnostní procesy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…