Ohrožoval cestující! Bez roušky. Proto s ním flákli o zem. Pražská policie vyvolala peklo

16.09.2020 11:27

Metro zůstalo jediným z dopravních prostředků, kde povinnost mít roušku vydržela i přes prázdniny. S příchodem podzimu se povinnost nosit roušku vrátila i do pozemní veřejné dopravy, v metru zůstala. A zřejmě se i zostřila. To na vlastní kůži pocítil muž, který se kvůli chybějící roušce dostal do konfliktu s městskou policií. Skončil na zemi, v poutech a následně na policejní služebně. Dle Městské policie Praha byl zákrok profesionální a podle zákona. Muž prý „nezodpovědným chováním“ ohrožoval ostatní cestující.

Ohrožoval cestující! Bez roušky. Proto s ním flákli o zem. Pražská policie vyvolala peklo
Foto: Repro MP Praha
Popisek: Zákrok proti muži bez roušky v pražském Metru
reklama

Jestli mají cestující správně zakrytá ústa a nos, kontroluje v metru městská policie. Většinu situací prý řeší strážníci domluvou. „Jde spíše o případy, kdy si lidé neuvědomí, že v metru musí roušku mít, nebo opatření ignorují. Denně hlídky městské policie zjistí v průměru 55 případů porušení tohoto nařízení,“ uvedla vedoucí Kanceláře ředitele městské policie Praha v červenci.

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 20963 lidí

„Domluva“ zřejmě nestačila muži, který se v pátek 4. září vydal do metra na stanici Florenc, a to bez roušky. Přítomná hlídka městských strážníků se o něj začala zajímat. Ze sestříhaného videa je vidět pouze to, že muž strážcům zákona ukazoval jízdenku, pak se posadil mezi další čekající, přitom se se strážníky bavil a živě gestikuloval. Sestříhaný záběr pak ukazuje, že muž znovu vstal, ale když se chtěl znovu posadit, strážník na něj použil „hmaty a chvaty“, nasadil pouta a muž byl odveden na služebnu. Jaká slova mezi hlídkou a mužem padla, však ze záznamu slyšet není.

Dle Městské policie, která video zveřejnila, muž bez zakrytých dýchacích cest „na výzvy strážníků k jejich zakrytí a prokázání totožnosti nereagoval. Navíc agresivně gestikuloval. Během dalších více něž pěti minut neuposlechl jakékoliv zákonné výzvy zakročujících strážníků. To ani poté, co byla použita opakovaná výzva s výstrahou, že bude použito donucovacích prostředků.“

„V okamžiku, kdy začal stupňovat svoji agresivitu, nezbylo, než použít donucovacích prostředků v podobě hmatů a chvatů. Nakonec došlo také k přiložení pout. Poté, co se hlídka přesvědčila, zda muž není ozbrojen, byl předveden na místní oddělení Policie ČR,“ dodává Městská policie s tím, že přestupkem se bude zabývat správní orgán. V souvislosti s tím žádají městští policisté veřejnost, aby dodržovala mimořádná opatření a nařízení. „Ušetříte si zbytečné starosti a neohrozíte nikoho dalšího včetně nás,“ vzkazují.

Video z incidentu se šíří po sociálních sítích a u příspěvku Městské policie už se sešlo velké množství reakcí. Zatím ho dle statistik vidělo 150 tisíc lidí, nasbíralo 4100 komentářů. Má 1500 „lajků“ z toho ovšem více než polovina je nesouhlasná.

Na komentáře a kritiku si MP Praha už také pořídila univerzální odpověď. „Řídíme se platnými a účinnými právními předpisy, které jsou platné a účinné do doby, než je případně zruší soud. Zákony, vyhlášky, mimořádná opatření a nařízená nevymýšlíme, ale máme povinnost dohlížet na jejich dodržování. Navíc situace není nikterak příznivá, jen za včerejší den byl v Praze zaznamenán historicky nejvyšší denní nárůst počtu nových případů osob pozitivních na COVID-19, a to + 372. V celé ČR to bylo + 1.677 případů. Mnohé země EU včetně Slovenska nás zařadily mezi rizikové země. Je to prostě naše práce, která spočívá v ochraně těch zodpovědných, kterých je naštěstí naprostá většina, před těmi nezodpovědnými. Pokud by dotyčný respektoval opakované a zákonné výzvy (minimálně k prokázání totožnosti) zakročujících strážníků, nic z toho, co následovalo, by se nestalo.“

„Zákrok byl profesionální a v souladu se zákonem. Dotyčný svým nezodpovědným chováním ohrožoval ostatní cestující (kteří se sami proti tomu ohrazovali a děkovali strážníkům za pomoc), a odmítal uposlechnout veškeré zákonné a opakované výzvy,“ reaguje pak městská policie na osočení z agresivity.

Dodejme, že za svou, dle některých až příliš horlivou práci byla pražská městská policie kritizována už v minulosti, například když strážník vlepil facku devatenáctileté dívce, která mu odmlouvala. Což vzbudilo vlnu nevole a od jednoho programátora si pak městští strážníci vysloužili přezdívku „městapo“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poradci za půl milionu měsíčně a pak tohle... Petr Žantovský je ohromen nepovedeným útokem Hřiba na Hrad. I ČT kvůli tomu „zalezla“

7:35 Poradci za půl milionu měsíčně a pak tohle... Petr Žantovský je ohromen nepovedeným útokem Hřiba na Hrad. I ČT kvůli tomu „zalezla“

TÝDEN V MÉDIÍCH Čím dál silněji se francouzští politici a intelektuálové vymezují vůči idejím, přich…