Předlohu v diskusi podpořili poslanci SPD, jejich předseda však trvá na tom, že nenabízí řešení. „Zvýšení o tisíc korun je velmi správný krok, ale popravdě řečeno, dotkne se necelých 200 tisíc lidí,“ řekl Tomio Okamura s tím, že z tohoto počtu více než dvě třetiny jsou ženy, takže jejich důchody jsou podle jeho názoru i po zvýšení katastrofálně nízké, většinou pod deset tisíc. Zdůraznil také, že na bydlení v Praze, ale zřejmě ani v Brně, dnes nestačí ani průměrný důchod, ani podprůměrný důchod zvýšený o tisícovku.
„Někdo z ostatních politiků by asi nejraději strčil staré lidi do nějakého domova pro seniory, jelikož byty v Praze si podle jejich názoru přece zaslouží hlavně kanceláře a boháči,“ rýpnul si Okamura a dodal, že problém nízkých důchodů neřeší ad hoc změny v momentech, kdy nějaká vláda potřebuje hlasy důchodců, a tak jim přihodí nějakou stovku navíc. „Navrhovanou novelu zákona samozřejmě podpoříme, ale bereme ji jako záplatu do doby, než připravíme skutečné systemové změny,“ dodal Okamura.
- Vídeo z projevu ZDE
„Tedy na to, že probíráme takhle závažnou věc, tak nás tady mnoho není,“ poznamenala Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „To je asi docela negativní, myslím, symbolika vůči i těm, o kterých tady teď hovoříme, protože hovoříme o 2,5 milionu lidí minimálně. Ale budiž. Aspoň někteří jsme tady zůstali jako stateční,“ řekla. Pevná výměra penzí je pro všechny stejná a vychází z průměrné mzdy. Její zvýšení oslabí zásluhovost, takže se velké části seniorů a seniorek bude penze zvyšovat pomaleji než dosud.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab