Okamurova atomovka: Politik se pomstil Američanům za Hirošimu a Nagasaki

10.08.2015 20:11

Předseda strany Svoboda a přímá demokracie popsal svůj pohled na konec druhé světové války. Legendu o tom, že šlo v první řadě o rychlejší ukončení druhé světové války, považuje předseda SPD za lež, kterou bohužel šíří sedmdesát let poté i Česká televize. A jak to tedy mělo být doopravdy? Americká zbrojařská lobby hledala nového nepřítele, aby mohla dál vydělávat.

Okamurova atomovka: Politik se pomstil Američanům za Hirošimu a Nagasaki
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

„Truman věřil, naivně a mylně, že svrhnutím bomby opravdu uspíší kapitulaci Japonců bez sovětské pomoci a nebude muset splnit sliby, které Sovětům a Stalinovi dal Roosevelt ohledně územních zisků a hospodářské pomoci. Stalin si to uvědomil a na jednání své vlády podotkl, že Američané využijí svého atomového monopolu, aby si v Evropě diktovali podmínky, ale on na vydírání nepřistoupí. Nařídil sovětské armádě, aby urychlila vstup do války v Asii, a sovětským vědcům, aby urychlili práce na atomové bombě. Naopak zakomplexovaný Truman považoval bombu za svůj trumf nad Stalinem. Ve skutečnosti však jen donutil Stalina změnit strategii. Z přátelské na nepřátelskou,“ popsal svůj pohled na konec druhé světové války Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Nový americký prezident Truman podle poslance s česko-japonskými kořeny podlehl svým poradcům a zbrojní lobby. Ta totiž ve válce viděla velkou obchodní příležitost a její ukončení rozhodně nebylo v zájmu zbrojařů. Proto našli nového nepřítele, Sověty. Stalin to prý pochopil a snažil se ovládnout co největší část osvobozované Evropy, aby zvětšil území, na které by museli Američané útočit v případě jaderné války. Stejně tak Stalin tlačil na urychlení vývoje sovětské jaderné bomby.

Pokud jde o samotné Japonce, ty podle Okamury vyděsil spíše vstup SSSR do války proti nim. Vždyť šlo o obrovskou vojenskou mašinerii, která ovládla polovinu Evropy. Poslanec přitom vychází ze vzpomínek císařských politiků. „Japonsko musí ihned kapitulovat, jinak Sověti obsadí nejen Mandžusko, Koreu a Karafuto, ale i Hokkaido a Japonsko přestane existovat. Jakmile se domluvíme s Američany, musíme válku ukončit,“ cituje tehdejšího premiéra Suzukiho.

Celé vyjádření poslance najdete zde

Japonci prý byli připraveni kapitulovat už v květnu 1945, pokud by si mohli ponechat císaře, neboť měli strach z toho, že Sověti císařství rozvrátí. Truman počkal na svržení bomb, čímž chtěl zastrašit Sověty, ale jak už Okamura napsal dřív, nepovedlo se to. Americký prezident tím jen rozpoutal spirálu zbrojení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…